Електропроводите в България са дълги десетки хиляди километри. Преди време служителите на електроразпределителните дружества изпълняваха задължението си за обход по сложен начин – минавайки по определен участък от стълбовните линии и оглеждайки стълбовете. С бинокъл се проверяваха изолаторите и дали има повреди по тях, като това се описваше в маршрутен бележник. Други бригади боядисваха електропроводите – със сребърен феролит или синя блажна боя, а при констатирани спукани или счупени изолатори те се подменяха.
Но всичко това е много времеемко и скъпо. И вече е почти в историята, след като от септември насам по-голямата част от тези съоръжения са "инспектирани" от дронове. И това се случва благодарение на един български стартъп – Power Drone.
Как става всичко това, разказват пред UpDate Йордан Мераков, главен изпълнителен директор на Power Drone, и Андрей Бъчваров, генерален мениджър на BICA, която е инвеститорът в стартъпа.
„Повечето стартъп компании, които се занимават с дронове, са рожби на ентусиасти, които са е занимавали с вид авио моделиране, летене. При тях често отсъства икономическата логика за някоя функция“, казва Андрей Бъчваров.
При Power Drone обаче ситуацията е по-различна, защото компанията се е „родила“ поради нуждата да реши конкретен проблем и да запуши пазарна ниша. Освен това този стартъп не просто произвежда или отдава под наем дронове, а предоставя комплексна услуга, която включва и анализ на получените огромни данни.
През последните години тези технологии развиха силно своите функционалности. Те вече не се влияят от вятъра както преди, батериите им са по-издръжливи и са устойчиви на дъжд и промени в температурите. А и цената постоянно пада. Това постепенно превръща тези устройства в индустриално средство за мониторинг и контрол.
А технологиите продължават да се развиват бурно. Във Франция например стълбовете на EDF се облитат от дронове, които се зареждат индукционно – тоест от дистанция, без да се налага да се връщат в началната си точка. Така се пести време, а с това и средства. Компонентите поевтиняват в геометрична прогресия, а все повече компании използват части, които на първи поглед нямат нищо общо, пояснява още Бъчваров.
Вижте повече във видео материала.
Следете UpDate и във Facebook.
Още видеа гледайте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.