Според информация на германския Bild am Sonntag Европейската комисия (ЕК) продължава да настоява американският технологичен концерн Apple да доплати в Ирландия данъци за 13 млрд. евро. Говорителка на ЕК заявява, че „Apple трябва да плати помощта под формата на данъчни облекчения“.
В продължение на години Ирландия облагаше с минимални суми производителя на iPhone и засега отказва да досъбере данъците. През миналата седмица изтече и срокът, който бе предоставен на страната за това. Ето защо ЕК е в постоянен контакт с ирландските власти, заяви още говорителката на властите в Брюксел. „Незаконната държавна помощ трябва да бъде възстановена възможно най-скоро, за да се елиминира нарушаването на конкуренцията чрез помощта“, казва тя.
През декември 2016 г. Apple подаде възражения срещу решението. ЕК пък обяви, че настоява на решението и ще го отстоява пред съда.
И Ирландия ще обжалва решението.
Министерството на финансите на Ирландия направи необичайно критично изявление, в което поясни, че ЕК „погрешно е интерпретирала съответните факти и ирландските закони". Местното правителство се отбранява, като заявява, че с настояването за данъчно доплащане ЕК се намесва „в националния фискален суверенитет" на Ирландия и се опитва да „пренапише ирландските правила за данъчно облагане".
Apple прекарва от години голяма част от печалбата от международната си дейност в Ирландия. Чрез споразумение с ирландското правителство според ЕК американската компания избягва облагането на почти цялата си печалба, която компанията генерира от продажбата на своите продукти в целия вътрешен пазар на ЕС.
Европейската централа на Apple е разположена в Ирландия, където стандартната ставка на корпоративния данък е 12,5%. През август ЕК заяви, че Ирландия е позволила на компанията да плати значително по-малко в сравнение с други компании, като ефективното плащане е било в размер на не повече от 1%.
Глобата на Apple, която беше наложена след тригодишно разследване, е част от кампанията на ЕС срещу избягването на корпоративните данъци. Решението, обявено на 30 август, предизвика силни реакции от страна на Министерството на финансите на САЩ. То критикува разследванията на европейските регулатори, защото те „заплашват да подкопаят чуждестранните инвестиции, бизнес климата в Европа и важното икономическо партньорство между САЩ и ЕС“.
Това не е единствената компания, която е обвинявана в сключване на благоприятни данъчни сделки в Европейския съюз. През миналата година комисията заяви, че Холандия трябва да възстанови около 30 млн. евро от Starbucks, докато на Люксембург бе наредено да възстанови подобна сума от Fiat.