Американският технологичен концерн Apple планира да обжалва тази седмица решението на Европейската комисия (ЕК), според което той трябва да плати до 13 млрд. евро (11 млрд. паунда) в Ирландия заради незаконни данъчни облекчения, предава BBC.
По-рано през годината регулаторите на ЕС заявиха, че спорната данъчна сделка на Apple с ирландските власти е била незаконна и настояха за наказание. Технологичният гигант от своя страна съобщи, че е „удобна мишена". Ирландия също оспорва решението, твърдейки, че регулаторите на ЕС накърняват националния суверенитет.
Европейската централа на Apple е разположена в Ирландия, където стандартната ставка на корпоративния данък е 12,5%. През август ЕК заяви, че Ирландия е позволила на компанията да плати значително по-малко в сравнение с други компании, като ефективното плащане е било в размер на не повече от 1%.
Министерството на финансите на Ирландия направи необичайно критично изявление, в което поясни, че ЕК „погрешно е интерпретирала съответните факти и ирландските закони".
Ирландия не приема анализа на ЕК, поради което е подала молба във Върховния съд на Европейския съюз да отмени цялото решение.
„Ирландия не предоставя благоприятно данъчно третиране за Apple. Пълният размер на данъка е бил платен в този случай и не е била предоставена държавна помощ", казва се в становището. „Ирландия не осъществява сделки с данъкоплатците", допълва се в документа.
Главният съветник на Apple Брус Сюъл заяви пред Ройтерс, че ЕК е пренебрегнала мненията на данъчни експерти, предоставени от ирландските власти.
„Apple е удобна мишена, защото тя генерира много заглавия“, казва Сюъл.
Дори ако Apple изгуби спора с Брюксел, рекордната данъчна ставка не би трябвало да бъде проблем за производителя на iPhone, който отчете нетна печалба от 53 млрд. долара през финансовата 2015 г.
Глобата на Apple, която беше наложена след тригодишно разследване, е част от кампанията на ЕС срещу избягването на корпоративните данъци. Решението, обявено на 30 август, предизвика силни реакции от страна на Министерството на финансите на САЩ. То критикува разследванията на европейските регулатори, защото те „заплашват да подкопаят чуждестранните инвестиции, бизнес климата в Европа и важното икономическо партньорство между САЩ и ЕС“.
Това не е единствената компания, която е обвинявана в сключване на благоприятни данъчни сделки в Европейския съюз. През миналата година комисията заяви, че Холандия трябва да възстанови колкото 30 млн. евро от Starbucks, докато на Люксембург бе наредено да възстанови подобна сума от Fiat.