Свързаните и автономните коли са „чудесна възможност“ за индустрията за чипове, твърди главният изпълнителен директор на британската компания за чипове ARM Holdings, след като отчете ръст на финансовите резултати, пише CNBC.
ARM, която е доставчик на много производители на устройства, включително Apple, обяви, че има 14% ръст на приходите за четвъртото тримесечие на 2015 г. до 407,9 млн. долара. Печалбата преди данъците и таксите пък е скочила със 17 на сто до 138,7 млн. паунда (200,7 млн. долара) спрямо същия период година по-рано.
Главният изпълнителен директор на ARM Саймън Сигърс заяви пред CNBC след обявяването на резултатите, че увеличаването на броя на чиповете в колите е големият фокус на компанията в момента.
По думите му автомобилната индустрия в момента отбелязва силен растеж и има потенциал за значително развитие, благодарение на използването на компютърни компоненти в колите, „което е подобно на това, което видяхме през последните пет години при смартфоните“.
В момента производителите на чипове търсят нови източници на приходи, тъй като продажбите на смартфони започват да се забавят, а автомобилната индустрия предлага интересни възможности.
Утвърдени автомобилни производители, както и големи технологични компании като Google, показаха, че развиват собствени свързани и автономни превозни средства. Тези коли ще съдържат голям брой чипове и сензори, благодарение на които ще се ориентират в света около тях и ще вземат самостоятелни решения за управлението си.
Сигърс твърди, че макар че някои от тези чипове ще са с малък марж на печалба, онези, които ще отговарят за ключови функции, като разпознаването на извънредни ситуации, ще се радват на високи маржове.
Този коментар главният изпълнителен директор дойде след като ARM предупреди, че „увеличаващата се икономическа несигурност може да повлияе на разходите на потребителите и компаниите, като потенциално може да засегне приходите от чипове и цялата индустрия“. Акциите на компанията поевтиняха с повече от 5%.
Сигърс посоча, че въпреки че чиповете за коли може да не се превърнат веднага в голям източник на приходи, компанията инвестира доста в тази бъдеща технология.
ARM не е единствената технологична фирма, която се надява да види продуктите си имплементирани в колите на бъдещето. Nvidia, Samsung, LG и BlackBerry са сред компаниите, които се надяват да спечелят парче от пая на развиващия се пазар на свързани и автономни коли.