Американският технологичен концерн Qualcomm успя да шокира пазара. Производителят на чипове за смартфони не очаква бързо подобрение на напоследък слабите резултати.
През първото тримесечие на текущата фискална година приходите и печалбата ще продължават да падат, като според концерна приходите ще се сринат с 27% на годишна база до 5,2 млрд. долара. Както обяви още компанията, чистата печалба на акция може да се срине с цели до 40 на сто.
Qualcomm страда от факта, че двата най-големи производители на смартфони в света Apple и Samsung все по-често разчитат на свои компоненти, а не поръчват от поддоставчици. Освен това американците срещат проблеми в Китай, където не успяват да се докопат до нови поръчки.
За да се противопостави на спадащите постъпления, през лятото главният изпълнителен директор Стив Моленкопф обяви съкращаването на 15% от служителите. Qualcomm планира да съкрати и 300 млн. долара от разходите си от своя годишен бюджет за компенсиране на служителите с акции. Съкращаването на персонала ще струва между 350 млн. и 450 млн. долара под формата на компенсации. Като цяло Моленкопф възнамерява да свие разходите с около 1,4 млрд. долара.
Също така и инвестициите ще бъдат значително редуцирани.
През фискалното четвърто тримесечие, което приключи на септември, нетната печалба пада до 1,1 млрд. долара, или 67 цента на акция. Приходите спадат с 18 на сто до 5,46 млрд. долара, докато анализаторите очакваха печалба от 62 цента при приходи от 5,21 млрд. долара.
За цялата минала фискална година приходите се сриват с 5 на сто до 25,3 млрд. долара, печалбата се свива с една трета до 5,3 млрд. долара.
На борсата новините се посрещнаха зле и акциите се сринаха с около 5 на сто.
Всичко това отразява силния натиск върху компанията, която е най-големият доставчик на чипове за смартфони в света. През април активисткият фонд Jana Partners разкри, че е купил дял в концерна, който е на стойност над 2 млрд. долара. Jana заяви, че ще поиска Qualcomm да разгледа възможностите да повиши цената на акциите си, в това число и да обмисли разделянето на бизнеса си.