Новите посрещачи на входа на магазина Mitsukoshi в центъра на Токио предизвика смут. Служителят, облечен в кимоно, който приветства ведро клиентите на японски, а робот, направен от Toshiba, който разкрива колко „живи“ могат да изглеждат тези машини, пише Bloomberg.
Това се случва скоро след като премиерът Шиндзо Абе призова за „революция в роботиката“. Напредъкът в тази сфера, способността за разпознаване на гласове и изображения, както и възможността на машините да се учат, ще помогнат на страната да преодолее затрудненията си, свързани с бързо застаряващото население и намаляващата работна сила.
По време на откриването на събитието Robot Revolution Initiative Council в Япония на 15-и май Абе призова компаниите да „разширят използването на роботи – от големите фабрики до всяка част на икономиката и обществото“.
Подкрепяни от 200 компании и университети, усилията на правителство да задълбочи използването на интелигентни машини в производството, доставките, строителството и здравеопазването, ще доведат до увеличаване на продажбите на роботи от 600 млрд. йени (4,9 млрд. долара) годишно до 2,4 трлн. йени до 2020 г.
Японските фирми Fanuc, Yaskawa Electric и Kawasaki Heavy Industries управляват 50% от световния пазар на роботи, сочат данни на Министерството на икономиката, търговията и промишлеността.
Но правителството твърди, че позицията на премиера носи известни рискове. Китай има 530 компании за роботи, а пазарният им дял в континенталната част е нараснал от 4% през 2012 г. до 13% през 2014 г. - тревожна тенденция за японските компании, които се радват на твърди печалби на тази територия.
Япония внимателно следи прогреса на индустрията и в САЩ, където големите бюджети за отбрана от началото на 2000 г. Досега финансираха създаването на хиляди роботи, включително безпилотни самолети и подводни превозни средства. Преди две години Google придоби Schaft, старт-ъп, основан от двама професори от Университета на Токио, които разработиха робот, ходещ на два крака. Schaft обаче не успя да привлече рисков капитал преди да стане част от Google.
“Ако не създадем култура за инвестиции, ще има много подобни примери“, твърди професор Атсуо Таканиши от Waseda University.
Япония обаче има голямо предимство пред конкурентите си, като се започне от дълбоките и прецизни познания в индустрията за домашни роботи, обобщава Хал Сиркин, старши партньор и управляващ директор в Boston Consulting.
преди 9 години "Да притежаваш малка тиктакаща кутия, която взима всички решения вместо теб, никак не е лошо. Но е твърде лошо за човешките същества, които придобиват своето достойнство чрез работата, която вършат."Кърт Вонегът отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години поради роботизацията на икономиката социализма предстоии годините за пенсия трябва да се намалят, а не да се увеличават, за да се създават посоянно безработни отговор Сигнализирай за неуместен коментар