Американският производител на чипове Texas Instruments (TI) се възползва от засиленото търсене на чипове от автомобилната индустрия. Конкурентът на Advanced Micro Devices (AMD) е успял да увеличи през четвъртото си фискално тримесечие както печалбата, така и приходите си от продажби.
Печалбата скача на годишна база с 61% до 825 млн. долара, поясни компанията в понеделник след края на борсовата сесия. Печалбата на акция се повишава с почти две трети до 76 цента, докато анализаторите очакваха тя да е в размер на 69 цента.
Приходите се покачват с 8% до 3,27 млрд. долара.
Аналоговите чипове на Texas Instruments представляват полупроводници, които преобразуват звука, допира и други в електронни сигнали. Чиповете намират широко приложение - влагат се в ракети до медицинско оборудване. Търсенето им е на ниво, нормално за това време на годината, твърди главният финансов директор на компанията Кевин Марч, в отговор на притесненията на инвеститорите, че отслабването на световната икономика се отразява негативно на поръчките. Марч твърди, че автомобилостроенето, телефонните системи и общото индустриално търсене носят печалби на компанията, въпреки че поръчките за чипове, използвани в електрониката, са по-малко.
Главният изпълнителен директор Рич Темпълтън се стреми да разшири пазарния дял на компанията на пазара на аналогови полупроводници. През 2013 г. нейният дял беше 15% според IHS Technology.
За първото тримесечие на новата фискална година компанията очаква печалба на акция в диапазона между 57 до 67 цента и приходи от 3,07 до 3,33 млрд. долара. Експертите очакват приходи от 3,19 млрд. долара и печалба от 62 цента за акция.
Конкурентът на германския Infineon обяснява добрия си резултат със силното търсене на чипове, които се използват от автомобилната индустрия. В следборсовата сесия акциите на TI обаче се обезцениха с 0,5 на сто.
Известният и заради своите джобни калкулатори концерн се счита за браншови барометър, тъй като произвежда чипове за множество продукти, като например за домакински уреди и индустриални продукти.