Най-големият в света производител на чипове Intel успява да се възползва през третото си фискално тримесечие от увеличените продажби на персонални компютри и солидния корпоративен бизнес. В същото време и една скъпа инициатива, с която Intel искаше да вкара повече от своите чипове в таблетите, започна да показва резултати, пише The Wall Street Journal.
Американската компания увеличава през трите месеца до края на септември нетната си печалба с 12 на сто, а приходите скачат за същия период със 7,9%. За първи път в историята си Intel успява да продаде повече от 100 млн. микропроцесори за едно тримесечие.
За текущото тримесечие Intel очаква нов растеж с възможно увеличение на продажбите от 10 процента. В следборсовата търговия в Ню Йорк цената на акциите на компанията се повиши рязко с почти 2,6%.
Чиповете на Intel задвижват повечето компютри. През миналата година обаче приходите започнаха да спадат поради общото преминаване на потребителите от настолни компютри към смартфони и таблети. Проучване на пазарните анализатори IDC и Gartner от миналата седмица показа, че петте най-големи производители на персонални компютри са увеличили значително продажбите си през третото тримесечие. Ако към тях се прибавят по-малките и по-малко известните производители, продажбите на компютри отчитат като цяло обаче лекс спад.
В основната си дейност PC Client Group компанията успява да увеличи продажбите си през третото тримесечие с 8,9 на сто до 9,19 млрд. долара.
Intel си постави за цел да вгради свои чипове в 40 млн. таблети. Компанията плаща субсидии на производителите на устройствата, за да използват те технология на Intel, а не на конкуренти като ARM Holdings, чиито чипове засега по подразбиране са в повечето преносими компютърни устройства. Тази инициатива увеличи през предишните тримесечия разходите на Intel.
Както обяви Intel във вторник, печалбата нараства през третото тримесечие с 12 на сто до 3,32 млрд. долара, или 66 цента на акция. Анализаторите очакваха печалба от 65 цента на акция.
Приходите са нараснали със 7,9% до 14,55 млрд. долара. Пазарните наблюдатели очакваха приходи от 14,44 милиарда долара.
Наблюдаваният под лупа в бранша брутен марж на печалбата възлиза на 65%. През юли Intel отчете брутен марж на печалбата от 66 на сто при продажби от 14,4 млрд. долара - плюс/минус 500 млн. долара.
За четвъртото тримесечие компанията очаква по-високи приходи от продажби в размер на 14,70 млрд. долара - плюс/минус 500 млн. долара. Прогнозата на анализаторите е за 14,48 милиарда долара.