Компанията за полупроводници Infineon е отчела по-добро от очакванията първо тримесечие на финансовата година 2013/2014. Неспирното търсене от страна на производителите на автомобили успя да компенсира сезонния спад в печалбите.
Продажбите спаднаха спрямо традиционно най-силното предишно тримесечие със 7 на сто до 984 млн. евро, съобщи компанията. В допълнение оперативният марж е бил с близо 12 процента по-висок от очакваното от Infineon. Тъй като бизнесът в областта на чиповете е много променлив, в бранша обичайната практика е сравнение с предходното тримесечие, а не с това от преди година.
Печалбата спада през първото тримесечие (към края на септември) в сравнение с предходното тримесечие с почти 40 процента до 87 млн. евро - и следователно по-малко от очакваното. Infineon, подобно на всички производители на чипове има високи фиксирани разходи, затова и всяка евентуална слабост натоварва непропорционално нетния резултат.
На този фон главният изпълнителен директор Райнхард Плос показва задоволство: „Резултатите надхвърлиха очакванията ни, мерките за ефективност в производството се отплащат". Котираният на Dax концерн държи на своите годишни цели. През фискалната година се очаква ръст от 7 до 11 на сто на приходите, като за това положителен принос ще има още второто тримесечие. След това се очаква продажбите да се увеличат с „едноцифрен процент".
Швейцарският конкурент STMicroelectronics наскоро също отчете рязък спад в приходите от продажби. STMicro пострада по отношение на продажбите преди всичко заради по-слабия бизнес с чипове за мобилни телефони - област, която Infineon напусна преди години. Затова STMicro се фокусира все повече върху продукти като сензори за автомобили и цифрови устройства, които започват да се отплащат. Под линия групата от Женева успя да ограничи загубата си поради по-ниските разходи за преструктуриране.
За разлика от тях американската Texas Instruments успя да увеличи своите приходи с 2% и отчете лек скок в печалбата. Подобно на редица конкуренти и американската група първоначално проспа бума в бизнеса със смартфони и таблети и се опита след това да противодейства на силните конкуренти. Но конкуренцията е твърде силна, а освен това и големите компании като Apple или Samsung започнаха сами да правят чипове за себе си. Така американският концерн вече поставя акцент върху вградени процесори, които се използват в автомобили или промишлено оборудване.
Всичко за пазара на чипове четете тук!