От 2011 г. насам Държавният университет в Оклахома провежда и първата в света следдипломна програма, свързана с дроните. Студентите са построили 25 прототипа на безпилотни самолети в рамките на четири години. Един от тях носи името Talos. Той е възложен от Министерството по вътрешна сигурност, което иска университетът да развива самолет, който може да служи за наблюдение на нелегално преминаващите мексиканската граница. Учените, работещи по Talos, искат да го направят толкова тих, че да не може да бъде чут, дори и когато се придвижва ниско.
Томас Хейс, 28-годишен докторант по програмата, твърди, че е решил да се занимава с безпилотни летателни апарати, защото те са част от съвременната авиация. Той твърди, че всички са в очакване на официалното решение на FАА.
Преди да се стигне до този момент обаче, първо трябва да бъде преодоляно общественото недоверие към технологията, включително и репутацията на самолетите като машини за убиване.
Пионерите в областта на дроните са наясно, че имат трудната задача да се справят с въпроса, свързан с неприкосновеността на личния живот. Проучванията на общественото мнение сочат, че повече от една трета от американците се боят личният им живот да не бъде следен чрез безпилотните самолети.
Няколко щата дори наложиха ограничения по отношение на технологията. В Тексас например на жителите е забранено да използват дрони, за да правят снимки на частни имоти от въздуха. Разрешение за ползване на този вид машини имат единствено полицейските управления и компаниите за недвижими имоти.
Доктор Стивън Макийвър, секретар по науката и технологиите в Оклахома, твърди, че е важно хората да се включат в дебатите с “отворени очи и умове”. Според него трябва да се обърне внимание както на ползите, така и на възможните вреди. По думите му технологията е неутрална, а хората са тези, които могат да я използват за неподходящи цели.
Привържениците на дроните твърдят, че устройствата не са по-различни от обикновените летателни средства, от които спокойно могат да се направят снимки с висока резолюция.
Но клонът на Американския съюз за граждански свободи в Оклахома не е съгласен. Според изпълнителния му директор Райън Кийсъл дроните са доста по-различни, защото са много по-тихи и могат да стоят на едно място дълго време, превръщайки се в мощен инструмент за наблюдение. Кийсъл добавя, че възползването от предимствата на вътрешния пазар на безпилотни самолети и защитата на личния живот на хората не трябва да се разглеждат като взаимно изключващи се.
преди 10 години по интересно ще е да вклю4иш радио смутител тоест високо4естотен заглушител отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години да гръмни я и после на електри4еския стол.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Вече виждам и новото ми хоби - лов на "дрони" ! :)) Няма майтап, видя ли такава бъздяща гад да лети над къщата ми, вадя пушката веднага. отговор Сигнализирай за неуместен коментар