Доставките на таблети се очаква да изпреварят тези на персоналните компютри (PC) до 2015 г., сочи анализ на американската изследователска компания IDC, цитирано от CNBC.
Според изследването леко изменение в тренда ще се забележи още през четвъртото тримесечие на настоящата година, въпреки че доставките на РС все още запазват сравнително стабилната си преднина. Първата позиция сред "интелигентните" устройства обаче ще продължат да държат смартфоните със своя дял от 69 на сто.
Евтините таблети и смартфони, търгуващи се под 350 долара, ще постигнат приходи от 423,1 млрд. долара. Прогнозата за 2013 г. пък е целият пазар на "интелигентни" устройства да достигне 622,4 млрд. долара.
"В момент, когато пазарите на смартфони и таблети показват ранни признаци на насищане, повратната точка се оказва появата на нови по-евтини устройства", каза Мега Саини, анализатор в IDC. "Пускането на пазара на нови мобилни телефони и таблетни устройства на по-ниски цени, в комбинация със специалните инициативи като търговските програми на Apple и BestBuy, ще ускори още по-вече развитието на индустрията", допълни още експертът.
Анализът на IDC показва също, че пазарите на PC, смартфони и таблети ще нараснат с 27,8% през тази година.
Интересен факт е, че продажбите на стандартни таблети са изправени пред силната конкуренция от страна на така наречените phablets - смартфони с екран над 5 инча.
"Ние вярваме, че през следващите 12-18 месеца по-големите смартфони, наричани с общото название phablets, ще започнат да "изяждат" от пазара на таблети, което ще допринася за по-бавния темп на растеж на продажбите", отбеляза Боб О'Донъл, вицепрезидент на клиентското подразделение в IDC
Същевременно спадът в доставките на компютри се очаква да продължи. От 2017 г. всички продажби на РС ще спаднат до 13 процента спрямо сегашното им ниво от около 20 на сто. Таблетите и смартфоните пък ще допринесат за съответно 16,5% и 70,5% от цялостния пазар.
преди 11 години таблети, таблетки, хапчета и, накрая, индивидуален чип-комуникатор с Мрежата, който ще представя, чрез вживени електроди, директно към мозъка, визуализирана и квази-аудио-предадена /с директро нъзприемане от слуховия нерв/ информацията тъй, щото, вече да нямаме нужда от РС-та, Ляп-тяпи и тъй нататък, а, да се виждаме/чуваме/ директно с Мрежата/Облака/Кошера и др- свърталище на файлове, вируси, бръмбари и т.н виртуална ***. В резултат, тук и сега /т.е. до няколко години/ ще възникне племето на сайлоните и се почнА.***-ни-бЕгай, бЕгай-мАни. Хубавото/ще/ е, че хората със сетивни проблеми много по-лесно ще се социализират и няма да са точно "инвалиди", т.е., "без стойност".Йебем си и цили-вили-зацията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар