Времето на Skype приключи.
Microsoft обяви, че 21-годишната услуга за разговори и чат ще бъде спряна на 5 май. Софтуерната компания насърчава потребителите на Skype да мигрират към безплатното приложение Teams.
Skype привлече вниманието след 2000 г., като даде възможност на потребителите да говорят, без да плащат на телекоми. През мобилната ера обаче срещна трудности, а по време на пандемията така и не успя да яхне отново вълната на този тип решения.
„Научихме много от Skype през годините, които вложихме в Teams, докато развивахме екипи през последните 7-8 години“, коментира Джеф Сегар, президент на приложенията за сътрудничество и платформите на Microsoft 365. „Но усещахме, че сега е моментът, защото можем да сме по-опростени за пазара, за нашата база от потребители, и можем да предоставим повече иновации по-бързо, просто като се фокусираме върху Teams”.
В близките дни Microsoft ще започне да позволява на потребителите да се регистрират в Teams с данните си от Skype, като автоматично ще прехвърли и Skype контактите им, сочи публикация в блога на компанията. Хората също така могат сами да изтеглят данните си от Skype. Компанията ще спре да продава месечни абонаменти за услугата.
„Очевидно това е голям, голям момент за нас и със сигурност сме много благодарни по много начини“, коментира Сегар. „Skype е пионер в аудио и видео разговорите в мрежата за много, много хора“.
През 2003 г. Янус Фрийс и Никлас Зенстрьом, които преди това създадоха програмата Kazaa, пуснаха Skype в Естония с помощта на група от бивши съученици с нулев опит в телекомуникациите. Първоначално Skype беше инструмент, с който хората да извършват онлайн обаждания помежду си.
Skype бързо набра инерция. До 2004 г. тя имаше 11 млн. регистрирани потребители. По времето, в което eBay обяви план да купи Skype Technologies за 2,6 млрд. долара през 2005 г., броят на потребителите беше достигнал 54 млн., а Skype очакваше 60 млн. долара годишни приходи, благодарение на плащанията на онези, които искаха да извършват обаждания до мобилни и стационарни телефони.
Мег Уитман, която по това време беше главен изпълнителен директор на eBay, очакваше, че Skype може да помогне на хората много по-бързо да завършат продажбата на продукти, особено на скъпи такива, като свързва купувачи и продавачи. А eBay можеше да таксува допълнително за подобни обаждания. Сделката беше осъществена 29 дни по-късно.
Под шапката на eBay броят на потребителите на Skype премина 405 млн. до 2008 г., а приходите от комуникации нараснаха. Но когато Уитман се оттегли от поста главен изпълнителен директор, отстъпвайки място на Джон Донахю, той не смяташе, че основният бизнес на eBay би спечелил от сделката със Skype.
През 2009 г. икономиката беше в рецесия, а ръстът на продажбите на eBay пое надолу. Цената на акциите ѝ също се понижи. В изявление, което рекламираше пускането на Skype като приложение за iPhone, Донахю обяви, че eBay ще се насочи към първично публично предлагане на Skype като част от отделянето ѝ.
Но eBay така и не листна Skype. Четири месеца и половина след обявяването на стратегията за първично публично предлагане (IPO) eBay каза, че е постигнала споразумение за продажбата на Skype на група от инвеститори, водена от Silver Lake, в рамките на сделка за 2,75 млрд. долара. Операторът на онлайн търгове получи 30% дял в купувача на Skype. Под управлението на групата инвеститори Skype подаде проспект за IPO, но то така и не се осъществи. Microsoft приключи придобиването на услугата през 2011 г., като плати 8,5 млрд. долара за нея. EBay получи над 2 млрд. долара от това споразумение.
преди 1 месец Майкрософт успяха най после да загробят това приложение :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар