Microsoft и OpenAI разследват дали изходните данни от технологията на OpenAI са получени по неоторизиран начин от група, свързана с китайския стартъп за изкуствен интелект DeepSeek, твърдят източници на Bloomberg, запознати с въпроса.
През есента изследователи по сигурността на Microsoft са наблюдавали лица, които смятат, че може да са свързани с DeepSeek и които са извлекли голямо количество данни, използвайки програмно-приложния интерфейс (API) на OpenAI, допълват източниците, пожелали да останат анонимни, тъй като въпросът е поверителен. Софтуерните разработчици могат да платят за лиценз за използване на API за интегриране на моделите с изкуствен интелект (AI) на OpenAI в техните собствени приложения.
Microsoft, която е технологичен партньор на OpenAI и най-големият ѝ инвеститор, е уведомила стартъпа за случващото се, казват източниците. По думите им подобна дейност може да наруши условията на услугата на OpenAI или може да означава, че групата е действала, за да премахне ограниченията на OpenAI за това колко данни могат да получи.
По-рано този месец DeepSeek пусна нов AI модел с отворен код, наречен R1, който може да имитира начина, по който хората разсъждават. По този начин тя разтърси пазар, който е доминиран от OpenAI и други американски играчи като Google и Meta Platforms. Китайският стартъп заяви, че R1 се конкурира и дори надминава водещите американски продукти по редица индустриални показатели, включително в решаването на математически задачи и по общи познания. Не на последно място е създаден с много по-малко средства.
Потенциалната заплаха за предимството на американските фирми в индустрията накара технологичните акции, свързани с AI, включително на Microsoft, Nvidia, Oracle, Alphabet, да се сринат в понеделник, изтривайки общо почти 1 трлн. долара пазарна капитализация.
OpenAI не е отговорила на запитването за коментар а Microsoft отказва да коментира. DeepSeek и хедж фондът High-Flier, от който тръгва DeepSeek, не са отговорили веднага на поканата да коментират по имейл.
преди 2 седмици ТИЯ още се чудят откъде им извъртяха такъв звучен шамар. Да напомня на разбиращите - DeepSeec е с отворен код, т.е. общодостъпен! Пуяците започнаха да схващат, че само с надуване работа не се върши. Китайците показаха как с много по-достъпни средства може да се постигнат високи резултати. И действително, проверките с декларираната техника показват, че резултатите се постигат без особени трудности. Кой отиде в киреча, сещайте се сами. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 седмици Хех ... поднебесните "дракони" чопнали" на готово токени за обучение ... Учудени ?! Как нема да им е излезнАл без пари моделът ... :))) ... Некой от вдигналЕте гребена тия дни чебурaшки да се метне пак на баламатума ?! Освен това се оказа, че не са използвали чипове H800 на Nvidia, дето са спънати специално за поднебесният пазар, нито дори А100, а директно си ползват Н100, дето са със специални санкции и то за неколко милиарда $ в презряна валюта. Те тъй с поднебесните пушилки и фойерверки !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар