IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Wall Street трябва да се подготви за AI зима

Голямата еуфория около изкуствения интелект отшумява, а инвеститорите не са готови за това

08:46 | 05.01.25 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Със сигурност едно от най-неприятните неща, които се случиха на технологичните акции през 2024 г., беше внезапният спад на цената на книжата на Nvidia моменти след публикуването на резултатите на компанията за фискалното второ тримесечие през август. Главният изпълнителен директор Дженсън Хуанг, който иначе имаше изключително успешна година, спомена незначителен – и вече разрешен – пропуск в производството на новия чип, но въпреки това инвеститорите изпаднаха в паника, пише Дейв Лий за Bloomberg.

Скоро след това те се свестиха. Оказа се, че светът продължава да се върти. Но това, което ситуацията подчерта, бяха дълбоките тревоги, които се крият под тънката повърхност на оптимизма относно изкуствения интелект (AI).

Пазарът е нащрек за признаци на пик и ще реагира непропорционално, когато смята, че е достигнат такъв. Това не предвещава нищо добро за 2025 г., когато по-хладнокръвните умове трябва да преобладават, тъй като напредъкът в развитието на AI изглежда почти сигурно ще се забави, и то много.

През последните няколко седмици лидерите на AI компании подбираха думите си особено внимателно. Главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай говори на събитие на New York Times, където каза, че „ниско висящият плод“ на AI вече е обран.

Съоснователят и главен изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман пък говори за това как все още чувства, че компанията му ще достигне „общ изкуствен интелект“, но че това „ще има много по-малко значение“, отколкото някои анализатори може би са смятали преди. Според него суперинтелектът би донесъл голям пробив, но това ще е далеч в бъдещето.

Зад кулисите няколко доклада предполагат, че OpenAI среща трудности в това да постигне големите скокве в способностите на технологията, които се очакваха. Дългоочакваният модел за видео Sora на OpenAI все още може да се счита за изключително скъп трик за привличане на вниманието. Най-новите модели, които могат да се похвалят с възможности за „разсъждание“ и други предимства, са прото итеративни, но не по-малко скъпи за създаване от предишните модели. „Уау“ факторът на ChatGPT изчезва.

Междувременно Apple все още не е представила никакви доказателства за „суперцикъла“ на iPhone, който някои се надяваха да бъде стимулиран от въвеждането на Apple Intelligence. Всъщност досегашните опити на компанията с AI бяха леко смущаващи. Генерираните от изкуствения интелект изводи варираха от комични до изключително неверни. При предходни иновации компании си казваше, че ще е най-добре да не навлиза на пазара първа. И с AI постъпи по същия начин.

Първата индикация за въздействието на Apple Intelligence върху финансовите резултати на компанията ще станат ясни от продажбите през празничното тримесечие на 2024 г. Те най-вероятно ще бъдат рекордни, както винаги, но потребителите все още до голяма степен вземат решения за покупка въз основа на по-добри камери и дълготрайни батерии, а не на AI. А на хоризонта не изглежда да има сигурно решение. През юни Тим Кук каза, че „никога“ няма да каже, че изкуственият интелект на Apple е 100% защитен от халюцинации.

Това говори за едно сериозно безпокойство. С насочването към новата година натрупването на все повече и повече данни в по-големи модели ще стигне само толкова далеч, че да бъдат създадени „интелигентни“ възможности, а ние почти стигнахме до този момент. Дори и отговорът да се крие в повечето данни, онези компании, които безразборно изсмукват материал от всеки източник, който могат да намерят, започват да се борят за сдобиването с нова информация, с която да хранят машините си. „Имаме само един интернет“, оплака се водещият инженер Иля Суцкевер, който напусна OpenAI, за да създаде своя собствена компания за изкуствен интелект. Тези, които се занимават с производство на нова информация сега, неудобно, искат да им се плаща.

Някои коментатори твърдят, че е очевидно, че изкуственият интелект, или генеративният изкуствен интелект, за да бъдем по-конкретни, е бил преувеличен от онези, които имат силен финансов интерес от насъчаването на огромно вълнение относно неговите перспективи. Други казват, че все още не се знае какво ще стане с AI. Трето мнение е, че настоящите способности, които са разумно разгърнати, вече представлява коренна промяна.

Не знам кой е прав, пише Лий. В моя защита и компаниите, които похарчиха десетки милиарди долари, опитвайки се да открият, също не знаят, а изглеждат готови да похарчат дори повече, преди най-доходоносните възможности за употреба да са измислени. Междувременно усилията за балансиране във финансов план чрез таксуване много повече за използването на AI или чрез въвеждането на реклама, може да се приемат зле.

Нито едно от тези неща не е аргумент за продажбата на AI акции. Това е аргументът да ги задържите, дори ако следващата година се окаже далеч не толкова вълнуваща от последните две. Анализаторът на Jefferies Брент Тил публикува скорошен доклад, сравняващ траекторията на приходите от AI софтуер с бавно излитане от пистата.

По-значителните приходи от AI софтуер може да не се материализират до 2026 г., пише Тил. Това ще бъде разочарование за мнозина. Ако неуспехът на Nvidia през август беше важно, това означава, че инвеститорите лесно ще се плашат от всеки намек за лоши новини. Новогодишното обещание на Wall Street трябва да бъде да ограничи очакванията си за изкуствения интелект.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:49 | 05.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Софтуер виж още

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 ден
До: evlogi..Съгласен съм с теб. Просто коментирах кога евентуално може да има следваща рецесия в Сащ, защото в момента тя не се вижда на хоризонта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 3
evlogi
преди 1 ден
До: Az_Kocho И кво като видим рецесия в САЩ? Няма да е нито първата, нито последната.В интерес на истината, в по-ранно време, например през 20 век рецесиите бяха съвсем рутинно събитие и се случваха най-редовно веднъж на всеки 7-8 години и продължаваха средно около 16 месеца.. Явно сега централните банки станаха доста по-умели в управлението на цикъла, вероятно благодарение на по-добрите данни, с които разполагат...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 12
гъбко
преди 1 ден
До: Naemate1 Ами не е толкова нишово колкото си мислиш ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 3
Az_Kocho
преди 1 ден
Когато балонът AI гръмне може да видим рецесия в Сащ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 1
Naemate1
преди 1 ден
Генераторите имат нишово приложение в някой професии. Всичко останало е балон. Акцентът е предимно върху изкуствен и незабележимо върху интелект ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още