Докато бъдещето на военните действия се насочва към изкуствения интелект (AI), Украйна разполага с ценен ресурс – милиони часове кадри от дронове, които могат да се използват за обучение на AI модели, а те да вземат решения на бойното поле, предава Ройтерс.
Изкуствен интелект беше разгърнат и от двете страни на бойното поле по време на инвазията на Русия в Украйна, за да идентифицира цели, сканирайки изображения много по-бързо, отколкото човек може да го стори.
Олександр Дмитриев, основател на OCHI – украинска дигитална система с нестопанска цел, която специализира и анализира видео емисии от над 15 хил. управляващи дронове екипи, работещи на фронта - коментира пред Ройтерс, че неговата система е събрала 2 млн. часа, или 228 години, видеа на битки от дронове от 2022 г.
Това ще предостави жизненоважни данни, от които AI да се учи.
„Това е храна за AI. Ако искате да обучавате изкуствен интелект, давате му 2 млн. часа (видео) и ще стане нещо свръхестествено“, казва той.
Според Дмитриев съдържанието може да бъде използвано за обучение на AI модели на бойни тактики, забелязване на цели и оценка на ефективността на оръжейните системи.
„По същество това е опит, който може да се превърне в математика“, казва той, допълвайки, че една AI програма може да изучава траекториите и ъглите, при които оръжията са най-ефективни.
Системата е създадена през 2022 г., за да даде на военните командири възможност да преглеждат зоните си на бойното поле, като им показва кадри от дрон от всички близки екипи по дроновете, един до друг на един екран.
След като системата е пусната, екипът, който я управлява, осъзнава, че видеото, изпратено обратно от дроновете, може да се окаже полезно като запис на войната. Ето защо започва да го съхранява.
Дмитриев твърди, че средно пет или шест терабайта нови данни се добавят всеки ден от боевете.
Качество на картината
Дмитриев посочва, че разговаря с представители на някои от чуждестранните съюзници на Украйна, които са изразили интерес към неговата система OCHI, но отказва да предостави подробности.
Самуел Бендет, старши сътрудник в базирания в САЩ Center for a New American Security, коментира, че такъв огромен набор от данни би бил изключително ценен при обучението на AI системите, за да идентифицират какво точно виждат и какви стъпки трябва да предприемат.
„Хората могат да направят това интуитивно, но машините не могат и трябва да бъдат обучени какво е или не е път, кое е естествено препятствие или засада“, посочва той.
Катерина Бондар, сътрудник в Центъра за изкуствен интелект Wadhwani към Center for Strategic and International Studies (CSIS), коментира, че обемът на набора от данни и качеството на изображението са важни, тъй като моделите на изкуствен интелект се учат да разпознават цели въз основа на форми и цветове.
Украйна има и друга система, наречена Avengers, разработена от министерствоto на отбраната, която централизира и събира видео от дронове и видеонаблюдение.
От министерството отказват да споделят повече информация за тази система. По-рано обаче беше казано, че Avengers забелязва 12 хил. части руско оборудване седмично, използвайки инструменти за идентифициране чрез изкуствен интелект.
Хиляди дронове вече използват AI системи, за да летят без човешко пилотиране, а Украйна използва такива технологии, за да помогне за разминирането на своята територия.
Русия също рекламира използването на AI на бойното поле, най-вече за разпознаване на цели с ударни дронове Lancet, които се оказаха смъртоносни срещу украински бронирани превозни средства.
преди 3 часа *Това е храна за AI. Ако искате да обучавате изкуствен интелект, давате му 2 млн. часа (видео) и ще стане нещо свръхестествено* - Да, от 2 млн. часа видео чрез AI могат да се сглобят 4 млн. часа видео-победи на полка Азов и ВСУ, вкл. и парада на победата на Червения площад със Зеле на танк Ейбрамс начело, а писалата под мен в #3 плессен с огромен фундамент по всичкознание може да материализира манифактурата си за бяла боя в топ-6 от опериращите 35-40 на българския пазар бояджийски бригади. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 часа До: RobinRedRideHOOD Теб кво те бърка, че с ИИ(машинно обучени алгоритми) откриват по бойното поле активи на детеубийците и човекомразците и после ги унищожават? По същият начин се правят анализи на разрези с ЯМР ... :))) ... от гледна точка на алгоритмите няма никаква разлика, въпрос на терминология само. Автопилота на един самолет според теб опасен ли е? Управлението на дронове е същата задача. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 часа Е като не могат да се бият, поне ще снимат как ги бият с надеждата някой да ги съжали. Ей сега като намалят военната мобилизационна възраст ще имат нови кадри за пушечно месо. А бе какви стана с Пролетно-лятната есенна контра атака през зимата? Започна ли? Бахмут за 7 дни? Мариупол и токма за по 30дни? Крим щеше да е лятото ли, есента ли, кога? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 часа Това е МНОГО плашеща новина! Страшният съд от Терминатора приближава със страшна сила. От една страна трябва много бързо света да забрани AI във военна продукция. Иначе нищо добро не чака човечеството. От друга, как така украйнците толкова бързо напреднаха в изкуствения интелект ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар