Apple преговаря с китайските компании Tencent и ByteDance (собственик на социалната мрежа TikTok) за интегрирането на техните модели изкуствен интелект (AI) в моделите iPhone, продавани в Китай, твърдят трима източници на Ройтерс, запознати с въпроса.
Този месец американската фирма започна внедряването на ChatGPT на OpenAI в своите устройства, част от Apple Intelligence – пакет от функции, който позволява на гласовия асистент Siri да използва чатбота, включително при потребителски запитвания за снимки и документи като презентации.
ChatGPT обаче не е наличен в Китай и регулаторните изисквания на страната предполагат услугите с генеративен AI да получат одобрение от правителството, преди да бъдат пуснати. Това принуждава Apple да търси местни партньори за своите AI функции в момент, в който пазарният ѝ дял в страната намалява.
Дискусиите на Apple с Tencent и ByteDance относно ползването на техните AI модели са на много ранен етап, казват източниците, които са пожелали да останат анонимни, тъй като информацията не е публична.
ByteDance отказва да коментира, докато Apple и Tencent не са отговорили веднага на запитванията за коментар.
Един успешен партньор за AI услугите в Китай може да бъде основен победител във все по-препълнената сфера на доставчици на изкуствен интелект в страната, където бяха пуснати десетки големи езикови модели както от технологични гиганти, така и от стартъпи.
Сред тези услуги попадат Doubao на ByteDance, Hunyuan на Tencent и Ernie на Baidu.
Според източниците Apple и Baidu са водили разговори за използването на AI модела на последната в Китай, но този месец The Information съобщи, че преговорите не са постигнали успех поради технически проблеми, включително спорове относно използването на потребителски данни от iPhone за обучение на AI моделите.
Baidu не е отговорила веднага на запитването за коментар.
Липсата на AI възможности в новите модели iPhone, продавани в Китай, се превърна в сериозна пречка пред Apple. Тя е изправена пред свиване на дела ѝ на най-големия пазар на смартфони в света поради засилващата се конкуренция от местни марки, включително Huawei.
Huawei, която се завърна във високия клас устройства през август с телефон, използващ произведен в Китай чип, миналия месец пусна своята серия Mate 70, включваща AI възможности, ползващи нейния патентован голям езиков модел.
За кратко Apple изпадна от топ 5 на най-големите доставчици на смартфони в Китай през второто тримесечие, но през третото тримесечие успя да си върне позициите. Продажбите на смартфоните на компанията в Китай все още са с 0,3% надолу през третото тримесечие спрямо година по-рано. За сравнение, продажбите на Huawei са нараснали с 42%, сочат данни на IDC.