IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС засилва натиска си върху Apple да отвори операционната система iOS за конкуренти

Идеята е iOS да е съвместима с повече устройства на конкуренти

08:45 | 19.12.24 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Европейската комисия (ЕK) притисна Apple да отвори още повече операционната система на iPhone за конкуренти, което накара компанията да се оплаче от искания от Meta Platforms, които според нея ще подкопаят поверителността, пише Bloomberg.

Комисията инструктира Apple да промени операционната система iOS, така че да е по-съвместима с умни часовници, слушалки, очила и други устройства на конкуренти.

В документ, публикуван онлайн, регулаторите посочват, че външните разработчици на iOS трябва да получат повече подробности за това как да поискат достъп до функциите на iPhone. Те също така трябва да получат специален контакт за обработка на исканията, твърди комисията. Групата също така иска Apple да приеме по-добри процеси, свързани с отхвърлени заявки, и за предприемане на стъпки към помирение.

Спорът се превърна в основен проблем за Apple, която твърди, че нейната затворена система осигурява превъзходно изживяване на потребителите и защитава по-добре поверителността. Междувременно ЕС се опитва да овладее мощта на американските технологични гиганти.

Като част от натиска, регулаторите публикуваха обширен списък с функции, които искат Apple да отвори за разработчици на трети страни. Те обхващат технологии, вариращи от Wi-Fi връзки до функции за прехвърляне на файлове.

В отговор Apple посочва, че Законът за цифровите пазари на ЕС, който изисква широк набор от предпазни средства от най-големите технологични платформи в света, ще изложи потребителите на риск. В документ, публикуван онлайн, компанията казва, че правилата принуждават потребителите „да отварят устройствата си – и най-чувствителните си данни – за компании с опит в нарушаване на поверителността им“.

Гигантът посочва компанията майка на Facebook – Meta, като такава, направила повече заявки от всяка друга за достъп до чувствителните технологии на Apple съгласно Закона за цифровите пазари. „Meta се стреми да промени функционалността по начин, който поражда опасения относно поверителността и сигурността на потребителите“, коментира Apple.

През последните години Meta разработи хардуерни устройства, включително очилата за виртуална реалност Quest и умни очила, които се сдвояват с iPhone и устройства с Android. Meta се сблъска с Apple и заради функциите за поверителност и таксите в приложенията за iOS, заявявайки, че те са навредили на бизнеса на гиганта в социалните мрежи.

Сега, съгласно закона, Meta има възможност продуктите ѝ да работят по-безпроблемно с технологията на Apple. Една от целите на водещите правила е да се гарантира, че други разработчици могат да получат достъп до ключови функции на Apple, като гласовите команди на Siri и чипа за плащания.

„Тези процеси ще навредят на иновациите. Компаниите трябва да могат да се конкурират помежду си, за да накарат собствените им продукти да работят заедно по нови начини, които облагодетелстват потребителите, без да предоставят идеите си на конкурентите“, коментира компанията на Тим Кук. „Apple е единствената компания, която е принудена да споделя иновациите си по този начин с всички останали, включително тези, които не споделят нейния ангажимент към поверителността на потребителите“, се казва още.

Междувременно Meta твърди, че Apple действа антиконкурентно.

„Това, което Apple всъщност казва, е, че не вярва в оперативната съвместимост“, коментира говорител. „Всеки път, когато Apple е обвинявана за антиконкурентното си поведение, тя се защитава на база на поверителността, която няма основания в действителност“, посочи още.

В началото на следващата година ЕС може да реши дали да започне официално разследване, ако Apple не се придържа към правилата в блока. Това в крайна сметка може да доведе до солидни глоби, достигащи до 10% от световните ѝ годишни приходи от продажби.

Компанията вече е изправена пред паралелно разследване на правилата на App Store за разработчици, което също ще включва възможност от сериозно наказание.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:45 | 19.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Софтуер виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 1
Tikva007
преди 1 час
*Европейската комисия (ЕK) притисна Apple да отвори още повече операционната система на iPhone за конкуренти* - А следващата стъпка ще бъде да обедини Епъл с въпросните конкуренти на територията на ЕССР и напълно в стила на командния комунизъм да създаде едно Държавно Стопанско Обединение - ДСО *Съобщителна техника*.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още