Спазването на Закона за изкуствения интелект на Европейския съюз (ЕС) значително увеличава способността на компаниите да се придържат към целите за устойчиво развитие на Организацията на обединените нации (ООН), като се има предвид фокуса му върху осигуряването на високо ниво на защита на здравето, безопасността, основните права, както е заложено в Хартата на основните права на блока. Това сочи нов доклад AI & Partners.
Сред целите за устойчиво развитие на ООН попадат справяне с глада в света, качественото образование, справяне с бедността, полово равенство, чиста вода, достъпна и чиста енергия, иновации и подобрения в инфраструктурата, устойчиви градове и общности, мир, справедливост и други.
Изследването, на което е базиран докладът, предполага, че три ключови области в Закона за изкуствения интелект (AI) на ЕС – управление, иновации и стандартизация, играят важна роля в процеса на привеждане в съответствие.
„Огромната сила на AI дава възможности за иновации, ефективност и приобщаване, но също така поражда ключови регулаторни опасения относно етиката, равенството и потенциалните последици за околната среда“, гласи докладът.
Според него привеждането на Закона за изкуствения интелект с целите за устойчиво развитие на ООН предоставя практически решения на най-неотложните хуманитарни проблеми, като изменението на климата, глада и бедността. Същевременно регулаторите продължават да играят водеща роля в стимулирането на това и осигуряването на възможности за етична употреба на AI.
Законът за изкуствения интелект, който влезе в сила на 1 август 2024 г., представлява ключова възможност за привеждане разработването и внедряването на технологията с целите за устойчиво развитие, заложени от ООН. Самият закон цели да създаде всеобхватна регулаторна рамка, гарантираща, че системите с изкуствен интелект се използват безопасно и етично, като се поставя особен акцент върху смекчаването на рисковете и повишаването на прозрачността. Придържайки се към тези разпоредби, компаниите могат да насърчат иновации, които са в съответствие с по-широките цели за устойчивост, допълва докладът.
Според текста AI дава силна заявка за ускоряване постигането на целите за устойчиво развитие на ООН. Бързото развитие на технологията помага за промените в индустриите, икономиките и обществата. Същевременно неговата двойствена природа, предлагаща както възможности за трансформация, така и значителни рискове, изисква внимателен подход.
AI може да стимулира значителен напредък в ключови области – от здравеопазване и образование до изменението на климата и достъпността, смятат авторите на доклада.
„Образованието през целия живот трябва да подготви хората за бъдещето на работата. Подготовката на днешната работна сила с умения в сферата на изкуствения интелект гарантира приобщаващ растеж и качествено образование на всички работещи със знания, като ги подготвя да управляват промените, да се адаптират, да създават иновации и да процъфтяват в една развиваща се работна среда“, коментира Томас Акинтан, съосновател на Avalon Insights.
На фона на всичко това, технологията се използва в близо 400 проекта в системата на ООН, обхващайки всички цели за устойчиво развитие. Въпреки това постигането на тези цели до 2030 г. все още не изглежда реалистично.
С правилния подход и съобразяването с регулациите AI може да се превърне в основен двигател за връщане на пътя към постигането на тези глобални цели.
И все пак експертите са категорични, че навлизането на AI предполага и значителни предизвикателства. Сред тях се нареждат етични съображения, като пристрастност и поверителност, както и технически въпроси, като качеството на данните и възможностите за тълкуване, съгласно Закона за изкуствения интелект.
Тези предизвикателства обаче могат да бъдат преодолени, категорични са авторите на доклада. Според тях, ако се ползват добрите практики от цял свят, различни иновативни решения и стратегии, както и съгласуваните усилия в сферата на AI, могат да помогнат за сигурното, справедливото и устойчивото ползване на технологията.
Докладът отправя и препоръки как компаниите да използват пълния потенциал на Закона за изкуствения интелект, така че да постигнат значителен напредък в изпълнението на целите за устойчиво развитие. Бизнесът трябва да има проактивни стратегии, да създава и въвеждат етични кодекси на поведение, да насърчава ангажираността на заинтересованите страни, да участва в процеси по стандартизация и да се използват регулаторни механизми, като по този начин се гарантира, че напредъкът на AI допринася положително на обществените и екологичните цели.
„Потенциалното непридържане на дадено предприятие към целите за устойчиво развитие на ООН не води непременно до проблеми със спазването на Закона за изкуствения интелект на ЕС. От ключово значение е дизайнът на съответния модел да бъде съотнесен към съответното ниво на риск“, коментира Митко Карушков, технологичен адвокат в ITechLaw Association и сътрудник при изготвянето на доклада.
преди 2 часа ГАРАНТИРАНО: За 21 дни ще правите жесток секс като порнозвезда - ще увеличите трайно пениса си със 7 см и ще започнете да получавате ерекция за 3 секунди (твърда като стомана, колкото дълго искате),прочетете повече тук---- https://come.ac/Menstill отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 часа Този текст май е генериран с айъй? Думи, думи, подредени в изречения, но колкото повече четеш, толкова по-малко съдържание или смисъл може да откриеш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар