IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Акциите на Microsoft поевтиняха след разочароващата прогноза за ръста на облачния бизнес

Компанията продължава да се бори за възвръщаемост на големите си инвестиции в изкуствен интелект

08:55 | 31.10.24 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Цената на акциите на Microsoft се понижи по време на следборсовата търговия, след като софтуерният гигант прогнозира по-слаб растеж на приходите от облачни услуги, което отразява затруднението на компанията да пуска в експлоатация центрове за данни достатъчно бързо, за да се справи с търсенето на услуги с изкуствен интелект (AI), пише Bloomberg.

Приходите от продажби на внимателно следения облачен бизнес Azure ще се повишат с 31-32% през настоящия период, обявиха директори на Microsoft след представянето на отчета за първото фискално тримесечие на компанията. Приходите на Azure са записали повишение от 34% през последното тримесечие, коригирани спрямо валутните колебания, което представлява леко забавяне от ръста от 35% тримесечие по-рано.

Мрачната перспектива последва иначе оптимистичния отчет, по време на който компанията каза, че приходите за първото тримесечие са се увеличили с 16% до 65,6 млрд. долара, а печалбата е нараснала до 3,30 долара на акция, надминавайки прогнозите.

Но по време на разговора си с анализаторите главният финансов директор Ейми Худ заяви, че част от капацитета за центрове за данни, на който Microsoft е разчитала в посока усилията ѝ в сферата на изкуствения интелект, не се е материализирал. Това ще ограничи растежа на приходите на бизнеса с Azure през настоящото тримесечие, което приключва през декември.

„Имаме недостиг и затова оставаме фокусирани върху това да постигнем по-балансирана позиция“, казва Худ в интервю.

Цената на акциите не успя да запази ръста си и се понижи с около 4% по време на следборсовата търговия.

„Опасенията ни са, че колкото повече те влагат в изграждането на центрове за данни, толкова по-голям спад ще имат маржовете“, коментира анализаторът на D.A. Davidson Гил Лурия. „Това все още не се случва. Те успяха да намалят достатъчно разходите си другаде, за да увеличат маржовете“.

Главният изпълнителен директор Сатя Надела преработи продуктовата линия на софтуерния разрабочик с AI модели от партньора OpenAI. Сега той се стреми да привлече достатъчно плащащи клиенти за усъвършенствания софтуер и услуги, за да стимулира растежа на Microsoft за години напред. В същото време корпорациите се възползват от капацитета на центровете за данни на компанията, за да задвижат разработването на свои собствени AI приложения, стимулирайки търсенето на Azure.

Подобно на конкурентите си в облачния бизнес Google и Amazon.com, Microsoft увеличи разходите си за изграждане и наемане на центрове за данни, необходими за съхраняване на енергоемките AI услуги. Microsoft дори наскоро сключи сделка за закупуване на ядрена енергия от рестартиран реактор в Three Mile Island в опит да гарантира, че има достатъчно електроенергия, за да посрещне нарастващите си нужди.

Тримесечните капиталови разходи през първото тримесечие от 14,9 млрд. долара бяха рекордни, с 50% повече от тези през същия период на предходната година и надхвърлиха очакванията на анализаторите. Преди 2020 г. Microsoft никога не е харчила толкова много в рамките на цяла година.

Microsoft инвестира около 13,57 млрд. долара в разработчика на ChatGPT – OpenAI, и е най-големият акционер в нея.

Инвеститорите следят за признаци, че огромните инвестиции на Microsoft в AI се отплащат, а през тримесечието до края на септември стойността на книжата на компанията се понижи с 3,7% в сравнение с повишение от 5,5% на S&P 500. Понижението подчертава опасенията на Wall Street, че компанията все още не е реализирала достатъчно печалба от инвестициите си в AI и рискува да изостане, тъй като пазарът се пълни с конкуренти. Прогнозата за Azure сега съживи тези опасения, въпреки че компанията отчете стабилен ръст на пруходите и изрази оптимизъм относно по-нататъшния импулс на AI продуктите.

Основните източници на печалба на Microsoft, свързани с изкуствения интелект, попадат в две категории – облачни услуги и AI асистенти за продуктивност, вградени в Office, които помагат на служителите да обобщават имейли, да транскрибират конферентни разговори и да създават слайдшоу. Компанията твърди, че 12 процентни пункта от растежа на Azure през първото тримесечие се дължат на AI в сравнение с 11 процентни пункта през тримесечието до края на юни.

Компанията очаква нейният AI бизнес да е донесла приходи от продажби от над 10 млрд. долара за една година някъде през следващото тримесечие, каза Надела по време на разговора.

Общите облачни приходи на Microsoft са нараснали с 22% до 38,9 млрд. долара през последното тримесечие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:55 | 31.10.24 г.
Най-четени новини
Още от Софтуер виж още

Коментари

Финанси виж още