IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Intel очаква да достигне 1 млрд. долара общи приходи от софтуер до края на 2027 г.

Компанията инвестира в изкуствен интелект, производителност и сигурност

13:49 | 12.07.24 г.
Пат Гелсингер. Снимка: Bloomberg L.P.
Пат Гелсингер. Снимка: Bloomberg L.P.

Усилията на Intel в областта на софтуера вървят добре и компанията може да достигне общи приходи от софтуер от 1 млрд. долара до края на 2027 г., заяви главният технологичен директор на Intel Грег Лавендър пред Ройтерс.

Intel генерира приходи от софтуер за над 100 млн. долара през 2021 г. – годината, когато Лавендър беше привлечен от компанията за облачни изчисления VMware, където работеше по-рано. Лидерът на Intel Пат Гелсингер обаче го привлече, за да ръководи софтуерната стратегия на производителя на чипове. Оттогава Intel придоби три софтуерни компании.

„Имам цел да достигнем приходи от абонаменти за софтуер и облачни услуги за разработчици от 1 млрд. долара“, коментира той. „Смятам, че сме напът да постигнем тази цел до края на 2027 г... може и по-рано“.

Intel, която генерира приходи за 54 млрд. долара през 2023 г., предлага набор от софтуерни услуги и инструменти, вариращи от облачни изчисления до изкуствен интелект.

Лавендър твърди, че стратегията му е да се фокусира върху предоставянето на услуги с AI, производителността и сигурността, а компанията инвестира и в трите области.

Отделно Лавендър заяви, че Intel наблюдава „голямо търсене“ на предстоящия си чип Gaudi 3, който вярва, че може да помогне на компанията да заеме второ място на пазара на AI полупроводници.

AI процесорите на Intel и Advanced Micro Devices досега не са направили много, за да повлияят на доминацията на лидера на пазара Nvidia, който контролира около 83% от пазара на чипове за центрове за данни през 2023 г.

Лавендър твърди, че Intel подкрепя инициативи с отворен код, които се стремят да изградят софтуер и инструменти, които ще могат да захранват широка гама от AI чипове и очаква нови пробиви в следващите месеци.

Част от успеха на Nvidia е свързан с нейния софтуер CUDA, който държи разработчиците обвръзани с чиповете на Nvidia. Френският антимонополен регулатор е готов да обвини Nvidia за предполагаемо антиконкурентно поведение, споделят източници. Регулаторът изрази загриженост относно зависимостта на сектора за генеративен изкуствен интелект от CUDA.

Intel е част от UXL Foundation, консорциум от технологични компании, развиващи проект с отворен код, който цели да направи така, че компютърният код да върви на всяка машина, независимо какъв чип и хардуер я захранва.

Сред другите членове на организацията са Qualcomm, Samsung Electronics и Arm Holdings.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:49 | 12.07.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Софтуер виж още

Коментари

Финанси виж още