САЩ са въвели санкции срещу 12 високопоставени ръководители на базираната в Русия фирма за киберсигурност „Касперски“ ден след въвеждането на забрана на продажбата на нейния популярен антивирусен софтуер от съображения за националната сигурност.
Широкообхватните санкции са насочени срещу много от най-висшите ръководители на "Лаборатория Касперски", включително нейния главен оперативен директор. В същото време са пощадени главният изпълнителен директор и самата компания, става ясно от изявление на американското Министерството на финансите, в което се обявяват санкциите.
"Днешните действия срещу ръководството на "Лаборатория Касперски" подчертават ангажимента ни да гарантираме целостта на киберпространството и да защитаваме гражданите си от злонамерени киберзаплахи", коментира заместник-министърът на финансите на САЩ по въпросите на тероризма и финансовото разузнаване Брайън Нелсън.
"САЩ ще предприемат действия, когато е необходимо, за да подведат под отговорност онези, които биха се опитали да улеснят или по друг начин да дадат възможност за тези дейности", добавя той.
В отделно изявление на говорителя на Държавния департамент на САЩ Матю Милър се казва, че компанията е под "юрисдикцията, контрола или ръководството на руското правителство, което би могло да използва привилегирования достъп, за да получи чувствителни данни". Това представлява неприемлив риск за националната сигурност на САЩ или за безопасността и сигурността на американски лица, според неговите коментари.
Преди ден Министерството на търговията на САЩ обяви, че забранява на фирмата за киберсигурност със седалище в Москва да предоставя популярните си антивирусни продукти в САЩ.
Решението за санкциите е взето след продължително разследване, което според Министерството на търговията е установило, че "продължаването на дейността на „Касперски“ в САЩ представлява риск за националната сигурност поради офанзивните кибернетични възможности на руското правителство и способността му да влияе или ръководи дейността на компанията".
Компанията обеща да "използва всички законно достъпни възможности, за да запази настоящите си операции и отношения", като добави, че "не участва в дейности, които застрашават националната сигурност на САЩ".
(БГНЕС)