IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бил Гейтс към Сам Алтман: Не очаквах ChatGPT да стане толкова добър

Лидерът на OpenAI смята, че изкуственият интелект трябва да се регулира от орган като MAAE

14:31 | 12.01.24 г.
Снимка: Jordan Vonderhaar/Bloomberg
Снимка: Jordan Vonderhaar/Bloomberg

„Не очаквах ChatGPT да стане толкова добър. Поразен съм“, коментира технологичният магнат Бил Гейтс в подкаста “Unconfuse Me”, в който участва и главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман, пише Business Today. В подкаста двамата обсъждат забележителния напредък на изкуствения интелект.

Гейтс, известен като съосновател на Microsoft и филантроп, споделя, че първоначално е бил скептик относно възможностите на ChatGPT.

„Имах привилегията да видя работата ви в процес на разработка и бях много скептичен“, споделя той.

Гейтс коментира и предизвикателството да се разбере кодът зад впечатляващия генеративен изкуствен интелект на ChatGPT. От своя страна, в подкаста Алтман изразява увереност в придобиването на по-задълбочено разбиране за невронните мрежи и прави паралели със сложността на човешкия мозък.

Във връзка с бъдещето на изкуствения интелект Алтман очертава няколко ключови етапа, които се очакват в следващите две години. Той изтъква мултимодалността, включваща речеви заявки и отговори, както и включване на изображения и евентуално видео. Освен това Алтман подчертава значението на подобряването на способността за разсъждаване, надеждността, персонализирането и модифицирането на предстоящите модели за изкуствен интелект.

Според Гейтс ще са необходими по-сложни трансформации и адаптивни изчисления, за да може контролната логика да бъде адаптирана така, че да решава много по-сложни проблеми.

Сам Алтман. Снимка: Bloomberg L.P. Сам Алтман. Снимка: Bloomberg L.P.

От своя страна, Сам Алтман предлага създаването на подобен на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) орган за регулиране на изкуствения интелект. По думите му е необходимо глобално сътрудничество за справяне с дълбоките социални и политически последици от напредналите AI системи.

Изкуственият интелект ще играе ключова роля в опазването на демокрацията, като адресира проблеми като поляризацията, смята Гейтс. Той подчертава потенциалните позитиви на AI за насърчаване на световния мир и социалното сближаване.

Както Microsoft, така и OpenAI участват активно в регулаторни дискусии за AI с ключови заинтересовани страни, в това число Белия дом, сенатори и световни лидери. Алтман очаква, че технологията ще напредне бързо към системи с огромна изчислителна мощ.

„Ако сме прави и тази технология стигне толкова далеч, колкото смятаме, че ще стигне, тя ще повлияе на обществото, на геополитическия баланс на силите, на толкова много неща“, коментира той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:31 | 12.01.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Софтуер виж още

Коментари

Финанси виж още