През последните седмици се изписа много за това колко умел в лингвистичен аспект е изкуственият интелект. Например речевият бот ChatGPT на компанията OpenAI пише цели готварски рецепти или препоръчва солени пръчици или чипс, когато му кажете, че сте гладни и искате нещо вкусно. Но все пак трябва сами да отидете до кухненския шкаф.
Освен ако не работите в лабораторията на Google. Всичко, което трябва да направите, е да кажете на изкуствения интелект: „Донеси ми оризовия чипс от чекмеджето“. Вече се изтъркулва робот, висок колкото десетгодишно дете, претърсва кухнята, грабва с щипковата си ръка пакетче чипс от чекмеджето и го носи на изследователите.
Това можете да видите във видеоклип, който Google и ТУ Берлин пуснаха в интернет преди няколко дни. Изследователите са вградили езиковия модел на Palm, аналог на езиковия модел GPT-4 на OpenAI на Google, в контролер за роботи, наречен Palm-e. Той не само разбира сложни гласови инструкции - но и записва съответните команди за управление под формата на софтуерен код за робота, който трябва да ги реализира във физическия свят, пише в свой анализ WirtschaftsWoche.
Това е още една невероятна стъпка, която показва колко мощни са станали езиковите модели през последните месеци. Първоначално те ставаха все по-добри в писането на стихотворения или в отговарянето на изпитни въпроси. Неотдавна GPT-4 показа, че може да анализира и съдържанието на снимки. В четвъртък OpenAI ни изненада с AppStore за ChatGPT, който свързва туристическия портал Expedia или математическата платформа Wolfram Alpha с езиковия бот. А сега езиковите модели дори се учат да разбират физическия свят и да управляват роботи в него. Може да се каже, че ChatGPT се сдобива с ръце, крака и очи.
Роботите вече слушат заповеди
„Нещо фундаментално се е променило и по отношение на роботиката", казва съразработчикът на Palm-E Марк Тусен, ръководител на катедрата по интелигентни системи в Техническия университет в Берлин. Алгоритмите, залегнали в основата на новите езикови модели - т.нар. трансформатори - вече могат да се използват за обучение на системи, „които трябва да вземат решения във физическия свят".
Това може да изведе роботиката и изкуствения интелект на ново ниво в ежедневието. Досега специалистите трябваше да програмират роботите специално за всяко действие - това е досадно, неефективно и скъпо. Ето защо роботите се използват предимно във фабриките за задачи, които се повтарят при контролирани условия.
В бъдеще може да е достатъчна команда на обикновен език, за да поискате от робота да изпълни нова задача - а алгоритмите сами ще определят как машината да я изпълни. „Вече мога да давам речеви инструкции на роботите", казва Тусен. Може би това ще направи роботите толкова лесни за използване, „че и на хората ще им се стори интересно действително да използват нещо подобно за полагане на грижи или за домакински задължения“.
Големите езикови модели се обучават с огромни количества текст - и се научават да предвиждат кои думи е най-вероятно да следват една след друга. На въпроса: „Коя е столицата на Швеция?", изкуственият интелект отговаря: Стокхолм. Не защото има пред себе си карта на света - а защото много често е намирал думите Швеция, столица и Стокхолм в контекст в текстове.
преди 1 година ИИ много се надценява. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година супер :) а кога се очаква да терминира създателите си ? :D:D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар