Финансовите институции в Европейския съюз (ЕС) ще трябва да покажат колко бързо могат да се възстановят от кибератаки, докато разчитат все повече на услугите на гиганти в облачните услуги като Amazon, Microsoft, Google и IBM, обявиха днес властите в ЕС, цитирани от Ройтерс.
Регулаторите са притеснени от скоростта и мащаба, с който банки, застрахователи и инвестиционни посредници прехвърлят ключови функции и пазарни операции в няколко облачни платформи.
Проблем в една облачна компания потенциално може да попречи на услугите в много финансови фирми, допълват регулаторите.
Съветът на ЕС, който представлява 27-те държави членки, заяви, че е завършил последния етап на одобрение от блока на новия Закон за дигитална оперативна устойчивост, известен като DORA.
Банките и други финансови фирми вече имат планове за ИТ сигурност, но е нужно повече, за да останат устойчиви при тежки сривове, коментира Збинек Станюра, министър на финансите на Чехия, която държи председателството на ЕС в момента.
„Благодарение на хармонизираните правни изисквания, които приехме днес, нашият финансов сектор ще може по-добре да продължи да функционира по всяко време“, допълва той.
Изискванията ще се прилагат за финансови фирми и „ключови“ трети страни, предоставящи финансови услуги.
„Ако започне широкомащабна атака срещу европейския финансов сектор, ние ще бъдем подготвени за това“, казва Станюра.
Органите, отговарящи за ценните книжа, застраховането и банките в блока, ще напишат технически правила за прилагане на новия закон.
Европейският парламент вече даде зелена светлина и законът ще влезе в сила към края на 2024 г.