„Въвеждането на системите за управление на бизнеса – ERP (Enterprise Resource Planning), CRM (Customer Relationship Management) и BI (Business Intelligence) е от изключително значение за дигитализацията“, посочи той.
IT експертът уточни, че „необходимостта от въвеждането им се усеща, когато за управлението на бизнесите не е достатъчна само интуицията“, а се появи необходимост от точни числа в реално време, когато трябва да се планират процеси, когато трябва да се знае какво ще се случи догодина и да е ясно с какъв ресурс се разполага.
„В България 440 чуждестранни компании, които генерират приходи от 92 млрд. лева, използват такива системи. Това се равнява на две трети от БВП“, съобщи Людмил Стойчев.
Според него използването на софтуери за управление на бизнеса е изключително полезно, особено в периода на забавяне на икономиката заради пандемията.
„Трябва да се разбира добре този пазар, но много хора се страхуват от цената. Ако говорим за възвръщаемост – разходите за такъв софтуер са огромна инвестиция“, посочи управляващият партньор в CBN Panoff, Stoycheff & Co.
Стойчев потвърди, че компаниите, които вече ползват такива системи, вече са започнали и преход към преминаването към облачни решения.
„Това е принципно сложен и бавен процес. Това променя цялата концепцията за работа на бизнес софтуера – намаляват се разходите по хардуер, но растат тези за обучение на персонал“, разкри експертът.
Той потвърди, че болници и държавни фирми изостават много с въвеждането на софтуер за управление на бизнеса.
Кои компании правят инвестиции в надежден софтуер? ERP в България – здрава ли е основата за дигитализация на икономиката на страната? Къде е мястото на българските разработчици в IT сектора – гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.