Tencent е увеличила инвестициите си в чуждестранни стартъпи над седем пъти тази година, ускорявайки експанзията на най-високо оценената китайска компания, докато Пекин затяга регулаторния контрол над технологичните групи, пише Financial Times.
Гигантът в сферата на социалните мрежи, игрите и финансовите технологии е сключил общо 16 сделки в Европа, с което броят на международните му инвестиции е достигнал 34 за първите шест месеца на 2021 г., сочат данни на Refinitiv. За сравнение през същия период на 2020 г. и 2019 г. е сключила съответно четири и три.
Tencent полага всички тези усилия, след като китайските регулатори нанесоха удар на много от нейните основни бизнес области като гейминга. "По-стрийктната регулация и забавящият се темп на растеж в Китай накара повече китайски компании като цяло да се насочат към чуждите пазари", коментира Даниел Ахмад, гейминг анализатор в Niko Partners.
Повечето от сделките на Tencent в Европа са в сектора за игри. Британското звено на подразделението Miniclip на Tencent, базиран в Швейцария уебсайт за игри, придоби нидерландското студио Gamebasics през януари. Освен това Miniclip купи и мажоритарен дял в румънското студио Green Horse Games през февруари за неразкрита сума. Също така Tencent участва в няколко кръга за финансиране на старъпи в Сингапур, Индия, Япония, Южна Корея и Австралия, докато разширяваше международния си бизнес през първата половина на годината.
"Международните гейминг приходи на Tencent растат по-бързо от тези на вътрешния им пазар и сега допринасят за 25% от приходите й от гейминг. Смятам, че вероятно в бъдеще ще станем свидетели на още инвестиции в тази област", коментира Уиум Малан, анализатор в Propitous Research.
Много от европейските сделки на Tencent в страни като Великобритания, Германия, Нидерландия и Румъния са направени през дъщерни компании. Според анализатори това цели избягване на проблеми с властите. Преговорите на Tencent за придобиване нс германския разработчик на игри Crytek чрез дъщерна компания това лято бяха обект на журналистически интерес заради потенциални притеснения за сигурността. Crytek не е отговорила на запитването за коментар.
Някои азиатски сделки също са направени през дъщерни компании. Така през март базираната в Хонконг Image Frame Investment придоби 3,7% дял в японската компания за онлайн търговия Rakuten. По-късно властите в Токио заявиха, че следят влиянието на сделката върху националната сигурност, писаха японски медии. "Опасенията заради китайските технологии се разпространяват много успешно" на пазари като САЩ, Европа и Австралия, коментира Марк Наткин, основател на Marbridge Consulting, базирана в Пекин компания за проучвания в технологичния сектор.