Разработчикът на играта Fortnite – Epic Games, разкри подробности за договорите, за които твърди, че Google е подписала с производители на смартфони и други големи компании за видео игри, за да избегне загубата на 1,1 млрд. долара от годишната си печалба от магазина си за приложения, предава Ройтерс.
През 2018 г. Epic пусна на пазара Fortnite през своя уебсайт и сключи партньорство с производителя на смартфони Samsung Electronics, прескачайки Play Store на Google, който таксува разработчиците до 30% от техните приходи от приложенията им.
Google се е опасявала, че други компании ще копират Epic и е блокирала възможността това да се случи, като е поставила незаконни препятствия по пътя, посочва Epic в съдебно дело срещу Google, заведено срещу нея миналата година.
Google твърди, че делото остава неоснователно и неправилно и не коментира бизнес разговорите. Процес не е насрочен.
Сред новите детайли, за които съдията е наредил да не бъдат редактирани, е, че през 2019 г. Google е генерирала до 6 млрд. долара приходи от PlayStore, а печалба в размер на 1,1 млрд. долара може да бъде изложена на риск през 2022 г., ако подходът на Epic се разпространи и алтернативните магазини постигнат успех, гласи съдебното дело.
Но Google избегна притеснителния удар.
През 2019 г. тя стартира Premier Device Program, за да плаща на производители на смартфони да гарантират ексклузивитет на PlayStore и да ограничат привлекателността на партньорства, подобни на тези, които Epic Games беше сключила със Samsung, сочат новопоявили се подробности по делото.
Премиум партньорите са получавали 12% от приходите от търсачката на Google от техните телефони, спрямо 8% традиционно, допълват документите. Някои партньори, включително LG Electronics и Motorola на Lenovo Group, също са получили между 3% и 6% от „разходите в Play”.
преди 3 години тояа точно не е свободен пазар, а пример за злоупотреба с господстващо положение... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Свободен пазар... отговор Сигнализирай за неуместен коментар