През есента SAP шокира акционерите с мрачната си прогноза за 2020 г. и след нея, но в края на годината бизнесът на производителя на софтуер носи добри резултати. Това се вижда от предварителните резултати за четвъртото тримесечие и цялата година, които групата от Dax изненадващо публикува в четвъртък вечерта.
Наблюдава се подобрение в сравнение с предходното тримесечие, „въпреки че свързаната с коронавируса криза продължи, а в някои региони общественият и икономически живот отново беше ограничен", се казва в изявление на SAP. Търсенето на различни облачни решения в частност допринесе за доброто представяне. Като цяло групата успя да изпълни собствената си прогноза, а в някои случаи дори да я надхвърли.
Приходите през последната фискална година са спаднали с един процент до 27,34 милиарда евро - въпреки че SAP отчете ръст от 19 процента в облачния бизнес, групата отчете спад от 20 процента при продажбата на софтуерни лицензи.
Производителят на софтуер рязко увеличи оперативната си печалба до 6,62 млрд. евро, тъй като е имал значително по-ниски разходи за преструктуриране и опции за акции. Нетната печалба възлиза на 8,28 милиарда евро, отбелязвайки само един процент ръст на годишна база.
Очаква се оперативният паричен поток да нарасне до 7 млрд. евро, два пъти повече в сравнение с предходната година, когато данъчните плащания и разходите за преструктуриране бяха високи. Освен това се усещат и мерките за строги икономии по време на пандемията.
Бизнесът с изчислителни облаци, с други думи, решения, до които компаниите могат да имат достъп през мрежата, се развива добре - тук SAP успя да постави „впечатляващ край на годината“. Съществува „продължаващо голямо търсене“, например за софтуера за електронна търговия, платформата за проучване на общественото мнение Qualtrics и софтуера за персонала Success Factors.
SAP обаче отчита значително по-малко търсене в бизнес мрежата на Concur, която компаниите използват за резервиране и управление на пътувания. Като цяло облачният бизнес нарасна през важното четвърто тримесечие с осем процента до 2,04 млрд. евро, докато обемът на поръчките расте със седем процента до 7,15 млрд. евро. От друга страна, пандемията затрудни продажбата на софтуерни лицензи и свързаните с тях проекти, тук приходите спаднаха с 15 на сто до 1,7 милиарда евро - но това не беше толкова лош резултат колкото очакваха някои анализатори. Приходите в тази област в края на годината възлизат на 7,54 милиарда евро.
В допълнение към икономическата криза над резултатите тежат и валутни ефекти. През декември еврото поскъпна до най-високото си ниво от пролетта на 2018 г., което има отрицателно въздействие върху конвертирането на приходите от САЩ. По отношение на приходите например това прави разлика от четири процентни пункта
Пандемията ще продължи да тежи върху бизнеса и през 2021 г. SAP предполага, че кризата ще „отшумява бавно, докато ваксинационните програми стартират по целия свят" - така че търсенето „постепенно ще се подобрява" през втората половина на 2021 г. Производителят на софтуер очаква, например, че продажбите на облачни услуги и софтуер ще се увеличат с максимум два процента след корекция на валутните ефекти.
Според прогнозата коригираната оперативна печалба ще спадне с до шест процента - инвестициите в облачни изчисления, обявени през есента, с които шефът на SAP Кристиан Клайн иска да приведе по-бързо софтуерния производител в съответствие с променените предпочитания на клиентите, са скъпи.
През последните няколко месеца цената на акциите на SAP отбеляза огромни промени, коментира Handelsblatt. През септември тя достигна рекордно високата стойност от почти 142 евро, а през октомври спадна до 90 евро след понижаване на краткосрочната и средносрочната прогноза и стратегическото пренастройване.
Тенденцията към спад бе прекратена, но акционерите все още изглеждат подозрителни - SAP не успя да се възползва от силния растеж на фондовите борси през последните месеци. В четвъртък акцията приключи търговията на ниво от около 104 евро.