Някои служители се надяват да продължат да си общуват през онлайн услуги с колегите си, незаивисмо дали има пандемия, или няма. Брандън Пен не е един от тях, пише CNN.
„Аз съм човек, който иска лична социална интеракция“, коментира той. „При създаването на планове, при брейсторминг сесии, да мога да докосна рамото на съседа до мен, ако имам въпрос, или като цяло искам просто да мога да видя и да срещна нови лица“, коментира той.
27-годишният Пен, който работи за базираната в Сан Франциско компания за облачни комуникации Twilio, първоначално трудно е приел виртуалното общуване, но в последните няколко месеца е започнал да свиква с него. И все пак той е готов да се върне в офиса, ако не всеки ден, то поне за няколко дни седмично.
„Но трябва да отбележа: уморен съм от Zoom”, казва той.
Zoom и други подобни услуги имаха страхотна година, превръщайки се в основна част от нашия професионален и личен живот, но работещите са разделени за това колко искат да продължат да разчитат на тези платформи, след като пандемията приключи.
След година, в която Zoom стана нарицателно за безброй домакинства, които го използваха за работни конференции, партита за рожден ден, първи срещи и други, някои като Пен предпочитат да ограничат видео интеракциите си до обикновено обаждане във FaceTime.
Желанието им обаче може да не се изпълни.
„Въпреки че със сигурност ще има спад, видео конференциите и виртуалната съвместна работа ще останат“, твърди Майкъл Инойе от глобалната технологична консултантска компания ABI Research.
Завинаги от дистанция
За да разберем защо конферентните разговори няма да изчезнат, можем да посочим Двани Далал. 29-годишната жена, която работи за стартъп за маркетинг в електронната търговия в Ню Йорк, вече е използвала подобни услуги по време на пандемията и не би се отказала от тях.
„На практика изобщо не искам да се връщаме назад“, коментира тя. „Сега наистина имам графика, който искам“.
Това, че всичките ѝ колеги са на едно обаждане разстояние, ѝ е позволило да ги опознае повече. „Свързах се и изградих отношения с колеги, с които вероятно никога нямаше да говоря, ако бяхме в офиса“, допълва тя.
Компаниите вече започват да се адаптират към очакванията на служители като Далал.
Редица фирми, особено големи технологични компании, вече обявиха, че подкрепят служителите си, които се местят в други градове и работят от дистанция. По-рано тази година Twitter обяви, че ще даде на служителите си опцията си да работят от разстояние завинаги. Главният изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг прогнозира, че до 2030 г. 50% неговите служители могат да преминат към работа от дистанция.
Дори по-традиционни фирми се насочват в същата посока. Екипите в Deutsche Bank ще работят от домовете си поне до юли 2021 г., а френският производител на автомобили PSA, който притежава Peugeot, Citroen и Vauxhall, твърди, че служителите, които не работят в производството, вече ще работят от дистанция.
Димитри Дадиомов, съосновател на софтуерния стартъп Modern Treasury, твърди, че по-голямата част от работната сила на компанията вече работи от разстояние, а 18 служители са се разпръснали в 9 американски града.
Фирми, които някога бяха против идеята служителите им да работят от дистанция, или бяха притеснени за потенциални проблеми със сигурността от използването на базирани в облака услуги, сега са принудени да го направят и научиха, че не е толкова зле, колкото си го представят, твърди Инойе.
Дори и да има служители, които ще изберат да се върнат в офисите, наличието дори на малък брой колеги, които продължават да работят от дистанция, означава, че срещите ще продължат да бъдат във видео формат.
Далал смята, че видео разговорите ще бъдат съществена част от работния ѝ живот и доста след пандемията.
„Идеята, че трябва да сме в офиса по 10 часа на ден, пет дни в седмицата, за да сме продуктивни – това особено бързо се доказа като грешно“, твърди тя. „Смятам, че някои индустрии се бяха насочили в тази посока така или иначе, но тази пандемията ускори процеса с поне десетилетие“.