Лидерът на демократите в американския сенат Чък Шумър призова ФБР и Федералната търговска комисия да започнат национално разследване на мобилното приложение FaceApp, което е разработено в Русия, във връзка с опасения за опазването на потребителските данни и сигурността, предава Ройтерс.
Набралото огромна популярност мобилно приложение, предлагащо филтри, които състаряват или подмладяват потребителите, изисква „пълен и окончателен достъп до техните лични снимки и данни“, които могат да представляват „риск за националната сигурност и личните данни на милиони американски граждани“, коментира Шумър в писмо до директора на ФБР Кристофър Рей и до председателя на комуникационната комисия Джо Симънс.
Официалният управляващ орган на Демократическата партия е изпратил сигнал до своите кандидати за президент за изборите през 2020 г., като ги предупреждава да не използват приложенията, посочвайки руския му произход.
В имейл, разгледан от Ройтерс, директорът на звеното по сигурността Боб Лорд също така е призовал кандидатите да изтрият приложението незабавно, ако те или техни служители вече са го използвали.
Няма никакви данни, че FaceApp предоставя потребителски данни на руското правителство.
Демократите инвестират значително в засилването на киберсигурността на партията, след като щатските разузнавателни агенции установиха, че Русия е използвала хакери, като част от усилията си да засили подкрепата за Доналд Тръмп по време на президентските избори през 2016 г. Русия многократно отрече тези твърдения.
FaceApp, която е разработена от Wireless Lab – компания, базирана в Санкт Петербург, посочва на уебсайта си, че има над 80 млн. активни потребители. Главният ѝ изпълнителен директор Ярослав Гончаров беше директор на Yandex, по-известна като „руския Google”.
Приложението, което е пуснато през 2017 г., се прочу през 2018 г., когато премахна своите „етнически филтри“, след като потребители ги определиха като расистки. В последните дни потребители се оплакаха с проблеми, като неясно съобщаване, че приложението качва всички снимки в облак, вместо да ги държи на самото потребителско устройство.
Не е ясно дали приложение за изкуствен интелект ползва потребителските данни и как потребителите могат да са сигурни, че снимките им ще бъдат изтрити, коментира Шумър в писмото си.
Над 100 млн. души са свалили приложението от Google Play. А в момента FaceApp е най-популярното приложение в iOS App Store в 121 страни според App Annie, пише Forbes.
В изявление FaceApp отрече да продава или да споделя потребителските данни на трети страни.