Мобилното приложение за изпращане на съобщения WhatsApp е поправило слабо място в системата си, което е позволявало на хакери да инсталират шпионски софтуер в смартфони, предаде DPA, цитирана от БТА.
Компанията е открила уязвимото място в началото на месеца. То използвало бъг в опцията за аудио обаждания за инсталиране на вредния софтуер независимо дали потребителят е отговарял на обаждането или не.
Използваната технология е била разработена от израелската компания NSO Group, която произвежда продукти за близкоизточни и западни разузнавателни служби, пише FT. Според вестника продуктът на NSO "Пегас", който може да включи микрофона и камерата на даден смартфон, събира данни за местонахождението и чете имейли и есемеси. Той вече е бил използван срещу правозащитни активисти в Близкия изток.
NSO заявява, че продуктите му позволяват на национални разузнавателни и правоохранителни служби да разследват и осуетяват терористични акции и други престъпления.
WhatsApp не споменава NSO в изявлението си за откритото слабо място. Компанията заявява, че кибератаката е носела "всички отличителни белези на частна фирма, която работи с правителства за доставка на шпионски софтуер, за който се смята, че поема контрола над операционните системи на мобилни телефони".
Не е ясно колко потребители са засегнати от кибератаката, която е била насочена към айфони на Apple, както и към телефони със системата Android на Google, телефони с Microsoft Windows и системата Tizen на Samsung.
Вижте още във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria!