Един вид злонамерен софтуер (malware) улови вниманието на света тези дни. Последните рансъмуер атаки показват унищожителните последствия, които може да има върху бизнеса и инфраструктурата, коментира Statista.
След световната атака с крипточервея WannaCry през май, ново нападение с вид рансъмуер (софтуер, който изисква откуп - бел. ред.), наречен Petya, започна миналата седмица и продължи да се разпространява по света и след това.
Злонамереният софтуер се е развил сериозно през последните 10 години, както показва графиката. Според анализатори от компанията за сигурност в IT пространството G Data броят на новите видове зловредни кодове вероятно ще достигне над 7,4 млн. само тази година. Макар че тази цифра сякаш е сигнал само за лоши новини, данните все пак показват, че темпът на растеж при създаването на злонамерен софтуер се забавя.
Важно е да се отбележи още, че според данните, осигурени от института за IT сигурност AV-Test, рансъмуерът (като WannaCry и Petya) формира много малък дял от целия зловреден софтуер, засечен на глобално ниво. Това обаче само показва, че броят на примерите от определен вид злонамерен софтуер не отразява реалния потенциал за нанесени вреди.