Когато предприемачът Ласло Кишонти търси по-бърз начин, за да програмира своята самоуправляваща се кола, така че да остане на пътя, той се обръща към видеоигра.
Основателят на базиран в Будапеща стартъп използва конзолата на Microsoft Xbox One, за да свърже компютърните системи на колата с хиперреалистичната игра за шофиране. Опитът му се оказва истински пробив, който помага на компанията да ускори развитието на базирана на изкуствения интелект технология за управление на кола, пише Wall Street Journal
AImotive, както се казва стартъпът, преди известен като AdasWorks, разполага с един от общо няколко екипа, които се надпреварват да разработят напълно автономни автомобили, които да заменят шофьорите със софтуер.
Кишонти, който ползва финансова подкрепа от доставчика на автомобилни части Robert Bosch и от производителя на чипове Nvidia, има за цел да направи софтуера достъпен за производителите на коли през 2021 г. Именно това е крайният срок, който са поставили няколко играчи от индустрията, включително Ford Motor и BMW. В неговата компания работят над 100 инженери и програмисти, предимно в Будапеща.
Напредъкът в създаването на самоуправляващи се коли зависи до голяма степен от развитието на софтуера, който да може да се учи от опита си. Докато карат, такива коли събират данни от камери, радари и други сензори, които помагат на компютъра да подобри дейността си. Колкото по-голямо разнообразие от пътища и ситуации има, толкова по-добре за тези самообучаващи се системи, защото те могат да разпознават по-добре различни елементи и да вземат по-добри решения как да реагират.
Google например вече е набрала голям обем от данни от огромното разстояние, което са изминали нейните коли по пътищата. Тя използва всичко това, за да създава симулации, така че да накара компютъра да премине през различни ситуации, които могат да се случат на пътя. Това е доста дълъг процес и все повече експерти се чудят дали хиперреалистичните видеоигри не могат да помогнат, спестявайки време и пари на разработчиците.
Именно на това се надява Кишонти, когато прави първия си опит по-рано тази година. Други също експериментират в тази област. Екипът на AImotive позволява на компютъра на колата да преминава през препятствията в играта, докато направи грешка, да излезе извън пътя например. След това рестартира играта и прави повторен опит.
По думите на Кишонти след като е използвала играта няколко седмици, неговата система е открила всички вариации, които могат да бъдат създадени в нея. Ето защо екипът е събрал реални видео записи с висока резолюция, за да създаде симулации, наподобяващи играта.