След борсовия подем от последната седмица японският производител на игри Nintendo Co. надмина производителя на потребителска електроника Sony Corp. по пазарна капитализация.
Борсовата стойност на Nintendo скочи до над 39,8 млрд. долара във вторник в Токио, надминавайки тази на Sony, която възлиза на 38,38 млрд. долара, след като новото ѝ приложение стана феномен. В петък Nintendo постави нов рекорд по най-много търгувани акции за деня в Япония, предава Bloomberg.
На фона на разгарянето на Pokémon Go манията някои находчиви геймъри ползват най-различни средства, за да ускорят прогреса си в играта или да си спестят необходимото разкарване за улавянето на нови покемони. Безплатната игра за мобилни устройства дава възможност на играчите да улавят и обучават виртуални герои (покемони), които се появяват при наблюдаване през екрана на реалните обекти около човека, като за целта трябва да се посещават определени места.
Част от същите тези играчи вече започнаха да продават и развити акаунти за играта, а цените често минават над 100 долара. Известни онлайн пазари като eBay, както и социални мрежи като Facebook, са пълни с такива предложения, а сред най-честите “изкушения" за потенциалните купувачи е наличието на редки покемони в акаунта.
В eBay акаунт на 14-то ниво се продава за 100 долара, а на 15-то - за 175 долара. Има акаунти и на 10-то ниво, които струват по около 50 долара.
В някои области пък играта предизвиква истински притеснения. Така например бившият служител на специалните служби на Руската федерация и генерал-майор от запаса към Федералната служба за безопасност на Русия Александър Михайлов смята, че Pokemon Go може да бъде използвана като средство за шпионаж.
„Представете си, че един такъв „звяр“ се появи не в някакъв парк, а в секретен обект, където военнослужещ вземе, че го снима с камерата. Това ще представлява вербуване за чужда страна, което ще е осъществено по негово собствено желание без никаква принуда – идеалната схема за събиране на информация за специалните служби“, отбелязва Михайлов, цитиран от РИА.
Наскоро пък израелските служби издадоха предупреждение към местните военнослужещи приложението да не се използва в границите на армейски бази, тъй като представлява източник за събиране на информация. Заснетите кадри лесно могат да бъдат локализирани, тъй като приложението използва GPS функционалността на устройството. Освен това то има достъп до Google акаунта на използващия го, което съчетано с предното, представлява допълнителен риск, предава Haaretz.
преди 8 години световно са голям пазар игрите. но това няма, кой знае колко общо с тази тема. просто гънките се изглаждат масово. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години В азиатските страни, комп. игри са доста голям пазар, наскоро гледах някакъв турнир по една, беше с американски и европейски играчи, 50% от тях бяха с азиатски корени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Мани, поне кара хората да се разхождат навън :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години целия свят лудна по покемоните Пикачу и Акачу... Това е невероятно! Невероятно е, защото ясно демонстрира моралната и интелектуална деградация в населението. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тия за няколко седмици събраха толкова разузнавателна информация, че в ЦРУ си изядоха вратовръзките от учудване :DКак няма да им скочи капитализацията, хахаха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Акциите на японските сулювци са скочили от около 125 еврака на 270 на Франкфуртската за 2 седмици - зарад някакви нарисувани покемони. Кьорав карти не играе - що не се позамислих като чух за истерията и не си купих? :( отговор Сигнализирай за неуместен коментар