IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как Google подчини Samsung два пъти, използвайки Motorola?

Интернет гигантът купи производителя на мобилни устройства, използва го срещу повярвалия си партньор, след което го продаде на Lenovo

14:09 | 16.02.14 г. 2
<p>
	Снимка: <em>Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс


Разбира се, партньорите на Google повярваха на уверението, но не изцяло. Вместо това те предприеха мерки, за да не изгубят бизнеса си. Ако Google бе използвала Motorola за развиването на свой собствен бизнес с мобилни устройства, пазарът със сигурност щеше да бъде техен. Дори Samsung нямаше да успее да се пребори с гиганта, който получава огромни приходи от рекламния си бизнес.

Вместо това Google предпочете да постави стръвта и да види кои са истинските й приятели. От Samsung бяха допълнително стимулирани да прекратят „заигравката“ си с Android и да подпишат нов дългосрочен договор. Корейците вече много добре знаеха, че Google може да се оправи и без тях. За целта интернет гигантът дори пусна на пазара телефоните Nexus, Motorola X и Motorola G, просто за да демонстрира сила.

На 27 януари 2014 г. Samsung най-накрая клъвна и подписа контракт с Google, по силата на който корейците получават достъп до интересуващи ги патенти, но се задължават да спрат с шикалкавенето около TouchWiz и да се концентрират в използването на приложения на Android. Два дена по-късно от Google обявиха, че продават Motorola Mobility на Lenovo.

Последствията

Провалът за Samsung е двоен. Първо, въпреки размерите и доминацията си на пазара, се оказа, че компанията е много зависима и податлива на манипулации. Тя вече няма да може да прави промени по дизайна на Android, нито да разработва свои собствени приложения, които да заместват вградените в операционната система. Вторият удар върху компанията се крие в преминаването към операционната система Tizen. След сключения договор целият софтуер ще лъха на Android и клиентите ще преминат по-трудно към нещо непознато за тях. Ако от Samsung искат техният Tizen да успее, ще трябва здраво да поработят, вместо да използват чуждата слава като ракета-носител.

Всичко това са добри новини за потребителите на Android, които ще се ориентират по-лесно в морето от производители. Договорът дава и по-големи шансове на малките компании, които произвеждат Android базирани устройства, да премерят сили с гигантите, тъй като разликата ще е единствено в хардуера.

А какво се случи с огромната загуба от 10 млрд. долара, която Google инкасира при купуването/продаването на Motorolla? Всъщност сумата е доста по-малка от разликата в цената на компанията при придобиването й (12.5 млрд. долара) и тази, за която Lenovo я купи от Google – 2.91 млрд. долара. Всъщност, с придобиването на Motorola Google сложи ръка и върху банковите й сметки, в които имаше 3.2 млрд. долара. Отсрочените данъчни активи пък са в размер на около 2.4 млрд. долара, а продажбата на двете подразделения на Motorola донесе на Google допълнителни 2.5 млрд. долара през 2013 г. Като извадим и загубите от 2 млрд. долара, които Motorola натрупа под шапката на Google, се оказва се, че Google е назад с 3 млрд. долара от сделката с Motorolla. Но какво е получила в замяна – патенти и развоен център на стойност 5.5 млрд. долара. Както и подчинението на Samsung.

Добре изигран ход, Google.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:07 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Софтуер виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 15
orchis
преди 10 години
Абсолютно инфантилна статия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 18
VP
преди 10 години
Доста наивна статия... Както и да го гледам Гугъл се издъниха с Мото доста сериозно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още