Чисти патентни използвачи са били отговорни за 56% от всички патентни дела, заведени през 2012 г. в Съединените американски щати. През 2007 г. този дял е едва 24%, твърдят Lex Machina и Hastings Law School към Университета в Калифорния в тяхно актуално изследване. Правните експерти са проучили над 12 000 случая в периода 2007 - 2012 г., при които е ставало дума за повече от 30 000 запазени права, пише ZDNet.
Според изследването по-голямата част от заведените в американски съдилища през 2012 г. дела са заради т. нар. тролове - оператори на патенти, които нямат свои собствени продукти, а само упражняват правата си по използвани от други производители патенти.
Това са компании, които купуват патент, често от фалирала фирма, и след това съдят друга компания, твърдейки, че един от нейните продукти нарушава закупения патент. Патентните „тролове" по принцип нямат действаща технология или продукти на пазара.
Проучването установява още, че новоподадените права са най-често използвани в процесите. Освен това правните експерти са установили, че има процъфтяваща търговия с патенти с изтекъл срок, защото настоящата правна ситуация позволява те все още се използват ефективно пред съда.
"Законите на САЩ позволяват ретроспективно събиране на обезщетение за до шест години назад", се казва в проучването. По този начин е възникнал пазар, който предлага остатъчна стойност за изтекли патенти.
Изследването критикува също така факта, че сегашната практика за информираност за използването на патентите в съдебни спорове е "неподходяща".
"Въпреки че федералният закон предвижда, че окръжните съдилища трябва да уведомяват патентното ведомство за въведените патенти, а патентите служби след това да уведомяват обществеността, тази система не е сработила в повече от една трета от продуктите, изброени в нашите бази данни"/ Тази липса на информация е недостатък за малките компании - особено нововъзникващите, защото те не могат да намерят толкова лесно информация дали даден патент е валиден пред съда, и ако да - за коя точно област.
В три четвърти от делата, заведени от патентни тролове, процесът приключва с извънсъдебно споразумение, а едва по-малко от един процент – със съдебно решение, показва още анализът.
Наскоро големи концерни като Google и Blackberry призоваха Федералната търговска комисия (FTC) и американското правосъдно министерство да подхождат по-критично към троловете. „Патентните тролове ощетяват потребителите и се изправят предимно срещу малките предприятия, което пречи на иновациите и ограничава конкуренцията", казва в свое становище Google.
В момента компанията работи над споразумение за широко сътрудничество по отношение на лицензите.
преди 11 години Трябва да няма патентно право. отговор Сигнализирай за неуместен коментар