Deutsche Telekom продава по-голямата част от бизнеса си с базови станции на двама инвеститори от Северна Америка в сделка на стойност милиарди евро. Канадската Brookfield Asset Management и Digitalbridge от Флорида, специалист в областта на цифровата инфраструктура, придобиват заедно 51% от акциите на GD Towers za около 17,5 млрд. евро, съобщи германският оператор. Останалата част ще остане в Deutsche Telekom.
Оценката представлява 27 пъти коригираната EBITDA AL (печалба преди лихвите, данъците, амортизацията, обезценяването и специални загуби) за 2021 г. (проформа). Сделката отбелязва успешното приключване на стратегическия преглед на бизнеса с радиокули, обявен на Деня на капиталовите пазари през май 2021 г.
DigitalBridge, чиято пазарна стойност е около 3 млрд. щатски долара, управлява активи на стойност почти 47 млрд. щатски долара, насочени единствено към цифровата инфраструктура, като например кули, центрове за данни, оптични мрежи и крайни инфраструктури, обобщава Bloomberg.
Базираната в Бон германска фирма иска да намали дълговете си и да придобие по-голямата част от американското си дъщерно дружество T-Mobile US. Digitalbridge и Brookfield предоставят ноу-хау в бизнеса с кули и капитал за по-нататъшно развитие на стратегическите планове на GD Towers, подчертават от германския телеком. „Ние правим видима стойността на нашия бизнес с радиокули, създавайки стойност за нашите акционери", заяви главният изпълнителен директор на Telekom Тим Хьотгес.
Сделката ще намали финансовия дълг на Deutsche Telekom с 10,7 млрд. евро, допълва той. Сега базираната в Бон група иска да продължи да намалява задлъжнялостта си (132 млрд. евро) и да ускори пътя си към придобиването на планирания мажоритарен дял от 50,1% в T-Mobile US.
Със своите около 800 служители GD Towers управлява повече от 40 хил. обекта в Германия и Австрия. Според концерна компанията е генерирала приходи от около 1,1 млрд. евро през 2021 г., а коригираната оперативна печалба е около 640 млн. евро.
От известно време в сектора на базовите станции се наблюдава голяма динамика - също и поради факта, че разгръщането на мрежата с 5G и нарастващата цифровизация създават голямо търсене. Доставчиците на инфраструктура могат да отдават под наем станции на земята и на покривите – при това на няколко потребители едновременно, по-лесно, отколкото мобилните оператори, което обещава постоянни приходи и планируеми инвестиции в продължение на години. Ето защо компании като Vodafone и Telefonica преди известно време отделиха или продадоха своите радиокули.
Бизнесът на германския телеком със станциите бе привлякъл много заинтересовани страни. Според вътрешни източници консорциумът около американския финансов инвеститор KKR също е наддавал, испанската Cellnex и нейните партньори също са се целили в бизнеса с радиокулите в Германия и Австрия. В крайна сметка обаче двете северноамерикански компании надделяха и тяхната оферта позволява на Deutsche Telekom да продължи да има важен дял в бизнеса. Освен това с миноритарния си дял германската компания ще може да се възползва от бъдещия растеж.