Към края на юни 2021 г. в общо 25 от 27-те страни членки на Европейския съюз са се предлагали търговски 5G услуги, включително България, сочат данни от последния доклад на Европейската 5G обсерватория.
През 2020 г. голяма част от търговете за 5G спектъра в Европа бяха отложени заради пандемията. Въпреки това повече от тези аукциони все пак се състояха в последните месеци на миналата година.
Всъщност много от мобилните оператори в Европа се подготвяха за търговската фаза още през 2019 г., когато през второто и третото тримесечие на годината на пазара започнаха да се появяват и първите 5G смартфони. Сега в по-голямата част от Стария континент новото поколение мобилни мрежи вече е факт, а потребителските 5G устройства не спират да се увеличават, тъй като големите производители на смартфони не спират да пускат нови модели. По данни на Европейската 5G обсерватория към края на май тази година в света е имало 822 модела 5G устройства, което включва не само смартфони, но и умни колонки, часовници и т.н.
В света все още няма държава, която да има пълно 5G покритие. Всички оператори се стремят да разширят своите мрежи, за да обхванат повече точки и повече домакинства, но в европейските градове вече има хиляди базови станции, предлагащи 5G свързаност. В Германия например има над 10 хил. такива станции, които вече работят.
Европейската 5G обсерватория посочва още, че не всички нужни честоти са раздадени. Търгове са планирани до края на 2021 г., както и през следващата година, включително в Австрия (26 GHz до третото тримесечие), Белгия (700 MHz/3,6-3,8 GHz/ в началото на годината), Нидерландия (26 GHz), Полша (700 MHz до 30 юли; 26 GHz до 31 декември), Румъния (26 GHz). Аукциони са планирани и за 2023 г. – в Белгия, Латвия, Нидерландия, Португалия и Словакия.
Кои държави членки на ЕС все още нямат 5G услуги?
Vivacom
Литва
На 27 октомври властите в Литва обявиха, че се подготвят за търг, на който ще разпределят ресурса в радиочестотния обхват от 700 MHz. Спечелилите търга ще трябва да пуснат 5G услуги в поне един от петте най-големи града в страната в рамките на шест месеца от датата на лицензиране, а във всичките пет - от началото на 2024 г., пише Total Telecom.
Португалия
По данни на Ройтерс отново на 27 октомври португалският национален регулатор ANACOM заяви, че основната фаза за наддаване на дългоочаквания в страната 5G търг е приключила, цели 200 дни след започването ѝ. Аукционът е генерирал около 566 млн. евро. Забавянето се дължи на пандемията. Наддаванията започнаха през януари тази година въпреки правните предизвикателства, отправени от основните играчи, които твърдят, че правилата несправедливо дават предимство на нови играчи.