Основателят на Huawei Technologies Рън Джънфей е готов да лицензира технологията си за пето поколение мрежи само на една компания и иска този потенциален конкурент да е от САЩ, пише Bloomberg.
Офицерът от армията, който по-късно става милиардер, повтори предложението си да лицензира пълното си портфолио от 5G технологии, което включва дизайн на чипове, хардуер и код, на една единствена компания чрез ексклузивен лиценз.
Това трябва да е американска компания, тъй като Европа е дом на близки конкуренти като Nokia и Ericsson и няма нужда от помощ, за да се конкурира, обясни Рън.
Huawei, която беше обвинена от администрацията на Доналд Тръмп, че шпионира в полза на Пекин, се опитва да удържи бизнеса си и да спечели обратно доверието към своите продукти. Рън потвърди по-ранната прогноза, че американските санкции могат да свият приходите от продажби на компанията с 10 млрд. долара годишно. Неговите подчинени няколко пъти повториха предложението за лиценза на 5G портфолиото. До този момент купувач не се е появил.
"Бихме искали да предложим ексклузивен лиценз на една компания от Запада, така че тя да може да постигне икономии от мащаба, за да подкрепи бизнеса“, коментира Рън в дискусия с гостуващи чуждестранни представители на академичната общност. „Смятам, че тази единства компания трябва да е американска“.
Критиците твърдят, че кражбата на интелектуална собственост от компании като Cisco Systems и Motorola Solutions е помогнала на Huawei да влезе в сериозната битка на доставчиците на телекомуникационно оборудване. Рън и директорите на компанията обаче твърдят, че това е постигнато с дългогодишни инвестиции и развойна дейност.
Сега гигантът засилва разходите си за чипове с изкуствен интелект и мобилен софтуер. Компанията мобилизира служителите си да разработват алтернативи на американски софтуер, за да може да остане адекватна на пазара на смартфони и на следващото поколение 5G мрежови технологии.
Huawei е напът да произведе 600 хил. базови станции тази година и 1,5 млн. през следващата. Компанията може и да се справи без американски компоненти, но предпочита да купува от доставчици от САЩ, коментира Рън.