Основателят на Huawei Technologies Co Жън Джънфей коментира с предизвикателен тон американските санкции, които заплашват оцеляването на компанията му. В интервю за Bloomberg Television милиардерът основател на най-голямата китайска технологична компания призна, че ограничаването на износа от страна на администрацията на Доналд Тръмп ще доведе до свиване на двугодишното ѝ конкурентно предимство. Но компанията щяла увеличи собственото си снабдяване с чипове или ще намери алтернативи, за да запази предимството си на пазара на смартфоните и 5G.
САЩ вкараха на 17 май Huawei в черния списък на компаниите, които обвиняват, че помагат на Пекин в шпионажа, и я отряза от софтуер и компоненти от САЩ, от които се нуждае, за да произвежда своите продукти. Забраната затруднява най-големия доставчик на мрежови устройства в света и втория по големина доставчик на смартфони, точно както се готвеше да валидира лидерството си в глобалната технология. Решението обърка производителите на чипове - от Америка до Европа, тъй като глобалната верига за доставки е поставена под заплаха. Забраната може да наруши и глобалното разпространение на 5G мрежата, подкопавайки стандарта, който се изтъква като основа на всичко - от автономните автомобили до роботизираната хирургия.
Жън поддържа хипотезата, че Huawei е способна да измисли свои собствени решения – ако има време за това. Компанията изглежда проектира свои собствени чипове от години, които сега използва в много от собствените си смартфони. Тя дори разработва собствен оперативен софтуер, за да управлява телефони и сървъри. Главният изпълнителен директор обаче отклони въпросите за това колко бързо Huawei може да увеличи тези вътрешнофирмени усилия за подмяна. Неуспехът може да засегне бързо развиващия се потребителски бизнес и дори да убие спешните усилия за наваксване в бизнеса с облачни сървъри.
„Това зависи от това колко бързо нашите „ремонтиращи служители“ са в състояние да поправят самолета", казва Жън, който се появи пред камерата спокоен - в бяло сако и розова риза, докато обмисляше въпросите за положението на компанията му. „Без значение какви материали използват, било то метал, дрехи или хартия, целта е да се запази самолетът в небето".
Жън премина от състояние на рядко даващ интервюта ексцентрик към медийна звезда през последните месеци, докато се бори да спаси компанията, която основава. 74-годишният милиардер излезе от виртуалното усамотение след ареста на най-голямата си дъщеря и главен финансов директор Мън Уандзоу като част от по-широка проверка срещу Huawei. Оттогава той се превърна в централна фигура в американско-китайския конфликт, който потенциално е най-важният епизод за оформянето на глобалното господство след разпадането на Съветския съюз. Както заяви Жън през януари, „когато най-големите икономики в света се борят за господство, нищо по пътя им няма да оцелее. Неговата компания е „семена от сусам“ между две велики сили, каза той.
„Това може да накара един от китайските национални шампиони да падне на колене“, казва Крис Лейн, анализатор в Sanford C. Bernstein & Co.
Жън има много задачи, с които да се захване в последно време. Неговата компания се оказва все по-често под огъня, обсадената от усилията на САЩ да намерят ключови съюзници за забрана на оборудването ѝ. Атаката от САЩ помогна да се изяснят опасенията за нарастващото влияние на Huawei в редица важни области - от безжичната инфраструктура и полупроводниците до потребителските устройства.
После дойде черният списък. Huawei изглежда е очаквала тази възможност поне от средата на 2018 г., когато подобни санкции заплашваха да сринат конкурента ZTE Corp. Жън твърди, че Huawei разполага с достатъчно чипове и други жизненоважни компоненти, за да запази бизнеса си поне в идните три месеца.
„Направихме някои наистина добри чипове," каза Жън, легендарна фигура в родната си страна, благодарение на начина, по който изгради Huawei от нулата в глобален играч. „Да можем да растем в най-тежката бойна среда, това просто отразява колко велики сме".