Съединените щати бяха изпреварени от Китай в състезанието за изграждане на следващото поколение безжични комуникации, известни като 5G, и рискуват да загубят потенциалните икономически ползи, сочи нов доклад на консултантската компания Deloitte, цитиран от Ройтерс.
В момента Китай има 10 пъти повече места за поддръжка на 5G комуникации от САЩ. Само за три месеца през 2017 г. китайските компании за телефони и телекомите са добавили повече места, отколкото САЩ за предходните три години, сочат данните на Deloitte Consulting.
Първите държави, които пуснат следващото поколение мрежи, ще получат „непропорционални печалби“, тъй като 5G носи „ера на неизползван икономически потенциал“, допълва докладът.
Китай е надминала САЩ със своите 24 млрд. долара инвестиции от 2015 г. насам и е изградила 350 хил. нови телекомуникациони кули, докато САЩ са направили под 30 хил. кули.
Докладът показва, че в Китай може да е с 35% по-евтино да се инсталира необходимото оборудване за свързване на телекомите с 5G в сравнение със САЩ.
Данните стават ясни в момент, в който Федералната комуникационна комисия в САЩ обяви нова регулация за наддаването за високоскоростния радиочестотен спектър, който се очаква да бъде използван за 5G в бъдеще.
Дан Литман, директор в Deloitte, заяви, че „за да могат САЩ да останат конкурентни и в крайна сметка да бъдат лидер, надпреварата за 5G трябва да бъде внимателно оценена и да бъдат предприети бързи действия“.
Съединените щати все още могат да наваксат, сочи докладът, който препоръчва на страната да коригира политиката си, за да намали времето за интеграция, да насърчи телекомите да си сътрудничат и да внедри база данни със статистическа информация и най-добри практики.