BT ще съкрати 13 хил. мениджърски бекофис позиции и ще се премести в по-малък офис в Лондон в рамките на най-новите усилия на ръководителя на най-голямата телекомуникационна група във Великобритания да възстанови бизнеса от счетоводния скандал и спада в търговията, предава Ройтерс.
Главният изпълнителен директор Гевин Патерсън се опитва да успокои акционерите, като запази дивидента на BT и се съгласи на нов пенсионен план, но прогноза сочи, че ще отнемат три години до завръщането към растежа на печалбата, изпрати цената на акциите на компанията с 9% надолу.
Трейдърите коментираха, че прогнозата за текущата фискална година е била по-ниска от очакваното, докато приходите за четвъртото тримесечие са се оказали под целите, показвайки предизвикателствата, пред които се изправя Патерсън, докато се опитва да преструктурира групата, която има над 100 хил. служители.
BT, която притежава най-големия британски мобилен оператор EE, твърди, че ще наеме около 6000 нови инженери и персонал за обслужване на клиенти във връзка спускането на 5G мрежата.
Патерсън, който е на позицията си от 2013 г., твърди, че преструктурирането ще се фокусира върху съществените услуги, които са необходими на потребителите и компаниите.
"Трябва да сме сигурни, че ще сме конкурентни в бъдеще, така че да предлагаме продукти и услуги на нашите потребители на правилната цена“, коментира той пред репортери. „Ако сравним как управляваме бизнеса си спрямо нашите конкуренти, определено това е по-сложен и тромав процес при нас. А това е сериозно“.
Новата стратегия е поредният ход от страна на Патерсън, който спечели одобрението на инвеститорите, когато насочи BT към спортната телевизия и мобилните услуги.
Тази добра нагласа обаче намери своя край, когато групата отправи предупреждение за печалбата си през януари 2017 г. заради проблеми с подразделението Global Services и откри измами в нейното италианско звено.
Книжата на компанията понижиха стойността си с 22% през тази година и се търгуват на нива от 2012 г.
Това е най-голямото съкращение на служители на BT от 2008 г. насам и ще доведе до спестяването на 1,5 млрд. паунда разходи в рамките на три години, обяви компанията. Преструктурирането ще струва 800 млрд. паунда.
Стратегията идва след като групата отчете 3% спад на приходите си за четвъртото фискално тримесечие до 5,967 млрд. паунда, като не успя да изпълни очакванията на анализаторите. Печалбата достигна 2,083 млрд. паунда, нараствайки с 1 на сто.
BT обяви, че прогнозата ѝ за текущата фискална година, завършила през март, е свързана с 2% спад на приходите, докато коригираната основна печалба ще бъде в диапазона 7,3-7,4 млрд. паунда, под генерираните 7,5 млрд. паунда миналата година.
Вижте още в материала на Bloomberg TV Bulgaria!