Китай е начело в световната надпревара за разгръщане на 5G свръхскоростен мобилен интернет, изпреварвайки Южна Корея и Съединените щати, сочи проучване на кантората Analysys Mason, цитирано от Франс прес.
Тези три страни, както и Япония, са сред най-ангажираните с разпространението на технологията. Проучването обхваща действията на компаниите и държавната политика в тази сфера в общо десет страни, предава БТА.
Тези страни представляват първата група, най-напредналата, докато европейските пазари, сред които Франция, Германия и Великобритания, са във втората група.
Сингапур, Русия и Канада са част от третата група, сочи проучването, изготвено за американската Асоциация на телекомуникационните оператори (CTIA).
Китай дължи напредъка си едновременно на "проактивна правителствена политика и импулса от сектора", коментира телекомуникационната асоциация в комюнике. По-конкретно, големите компании от сектора са се ангажирали с дати за пускане в действие, а правителството - с отпускане на честоти на операторите.
5G мрежата е ключов фактор за развитието на интернет на нещата. Разработката ѝ ще допринесе за поддържането на милиарда данни, включващи повсеместно използване на автономни автомобили и други всекидневни интелигентни предмети. Европейският съюз си е поставил за цел въвеждането на 5G през 2020 година.
Първите появи на тази технология за потребителите са планирани още за тази година в Азия и Съединените щати, но основната част от задействането й се очаква по-скоро през 2019 година, според скорошно проучване на GlobalData.
Много страни, най-вече Съединените щати, определят 5G като стратегически залог. Това накара Белият дом да блокира в средата на март враждебната оферта за придобиване на американския Qualcomm отт производителя на полупроводници Broadcom, чиято централа е в Сингапур, аргументирайки се с опасения за националната сигурност. Съединените щати се опасяват най-вече от Китай, по-специално от групата Huawei.