Норвегия вероятно ще се превърне в първата страна, която ще сложи край на радио мрежата си с ултракъси вълни (FM) и то от следващата седмица. Рисковият и непопулярен скок към дигиталните технологии ще бъде внимателно следен от останалите страни, които обмислят подобна стъпка, коментира Ройтерс.
Критиците на това решение казват, че правителството избързва и на много хора може да им липсват предупрежденията за извънредни ситуации, които досега се разпространяваха по радиото. Особена тревога будят 2-та милиона автомобила по пътищата на Норвегия, които не са оборудвани с приемници за цифрово наземно излъчване (DAB), казват те.
Две трети от норвежците се противопоставят на изключването на ултракъсите вълни, само 17% подкрепят стъпката, а останалите са без мнение, сочат резултатите от социологическо проучване, публикувано от ежедневника Dagbladet миналия месец.
Въпреки това парламентът даде финалното си одобрение миналия месец, позовавайки се на факта, че дигиталните мрежи могат да пренасят повече радио канали.
Швейцария планира подобна промяна през 2020 г., а Великобритания и Дания също обмислят хода. Плавният преход към цифровото наземно излъчване, което вече работи в Норвегия, ще насърчи и други страни да продължат напред.
Спирането на FM мрежата, въведена през 50-те години, ще започне от 11 януари от северната част на страната.
До края на годината всички национални FM мрежи ще бъдат закрити в полза на цифрово наземно излъчване. Според поддръжниците му то се отличава с по-малко шум и по-ясен звук.
„Ние сме първата страна, която ще изключи FM мрежата, но има и други, които вървят в същата посока“, казва Оле Йорген Торвмарк, ръководител на Digital Radio Norway, собственост на националните мрежи NRK и P4, която помага за прехода.
Торвмарк посочва, че автомобилите са „най-голямото предизвикателство“, тъй като добър адаптер за FM радио струва 1 500 крони (174,70 долара).
Един от членовете на управляващата коалиция обаче изразява опасения, подобни на тези на хилядите по-възрастни хора в страната, както и на шофьорите. „Просто все още не сме готови за това“, казва Иб Томсен от Прогресивната партия, партньор във воденото от консерваторите правителство.
„Има 2 млн. коли по норвежките пътища, които нямат DAB приемници, а милиони радиа в норвежките домове ще замлъкнат, когато FM мрежата бъде спряна. Затова определено има опасения около сигурността“, казва той.
За същата цена дигиталното радио в Норвегия позволява 8 пъти повече радио станции, отколкото FM мрежата. Сегашната система от едновремнно дигитална и FM мрежа, всяка от които струва 250 млн. крони (29 млн. долара), изсмуква инвестициите в програми.
От останалите страни Великобритания планира да проучи нуждата за прехвърляне на мрежата, когато дигиталните слушания достигнат 50%. Ако сегашните тенденции продължат, това може да се случи до края на 2017 г., заяви говорителят на Digital Radio UK Ивет Дор.
преди 7 години защо спираме аналоговия сигнал? Аналоговия сигнал може да се приема и при занижени нива! Т.е. може все още да гледаш телевизия и да слушаш радои макар и с дефекти в картината и звука, докато при цифровия сигнал всичко умира. А това се случва доста често дори в града, какво става с отдалечените места! Аналоговия сигнал е задължителен резервен вариант при пропадане на цифровара комуникация! СПирането му е подсъдно за мен! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "До края на годината всички национални FM мрежи ще бъдат закрити в полза на цифрово наземно излъчване. Според поддръжниците му то се отличава с по-малко шум и по-ясен звук."...и с възможност за локализиране на приемника. отговор Сигнализирай за неуместен коментар