Въпреки че Vivacom остава телеком операторът в България с най-голям ръст на приходите за първото полугодие на 2015 година, печалбата на компанията отчита спад.
За първите шест месеца на годината концернът се похвали с приходи в размер на почти 405 млн. лв. (най-високи общи приходи спрямо конкурентите на пазара), което представлява ръст от 3,1% спрямо същия период за 2014 година, когато те бяха в размер на 392,6 млн. лв.
Същевременно обаче операторът отчита спад на печалбата за същия период. Оперативната печалба преди данъци, такси, лихви и амортизация (EBITDA) възлиза на 168 млн. лева, което е спад от 3 на сто спрямо постигнатата година по-рано печалба от 173 млн. лева. Намаление от 6% има и по отношение на коригирания марж, който спада от 44 до 42%.
В същото време операторът продължава да увеличава пазарния си дял по отношение на приходите от мобилни услуги и достига 27% в края на първото полугодие на 2015 г. Въпреки нарастването на средните минути на клиент от 8% и средното потребление на данни – с 60%, в резултат на намалените цени на минута и MB се запазва средният размер на приходите от потребител (ARPU), които са важен параметър за индустрията – на ниво от 11,40 лева.
Увеличава се делът на приходите от мобилни данни в ARPU – 26% спрямо 21% за същия период на предходната година. Общият трафик на данни в мобилната мрежа е нараснал със 78% спрямо същия период през 2014 г.
Българският телеком продължава да привлича нови клиенти за фиксираните си услуги, като в края на първото полугодие на 2015 г. компанията има общо 370 000 абонати на фиксиран интернет, което е ръст с 11% спрямо същия период на миналата година.
Нараства и делът на потребителите с високоскоростен интернет, осигурен от оптичната мрежа – 40% от общия брой абонати на услугата за отчетния период. Към 30 юни 2015 г. 964 000 домакинства имат възможност за достъп до оптичната инфраструктура на компанията.
На пазара обаче се очакват промени, поне що се отнася до предлагането на комплексни услуги, след като през миналата седмица Мтел придоби 100% от кабелния оператор blizoo България oт досегашния му собственик – шведският фонд EQT. По данни на Telekom Austria Group blizoo България има дял от 8% на пазара на фиксиран интернет и 11% на пазара на ТВ услуги.
преди 9 години Не е "отрезвяване", нито "връщане в реалността". Те живеят в собствена си, паралелна "реалност". В нея всичко е виртуално. А мозъкът е изключен. не им трябва.И берат плодове.- Сега, да слагат в щайгите и-за износ....ако в света още ими нужда от ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Виваком, вместо да си седнат на ***, да разработят системата за мобилни разплащания и да "сложат ръка" на едни 3-5% от БВП, сега да мрънкат, че им спаднала печалбата, е /меко казано/ късно и неуместно. Можеха да я получат-бяха ТОЛКОВА ***, че дори не попитаха. Дали ми е жал за тях? - Как мислите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Мтел спаднаха, сега и тия. Както вече съм казвал - това не е спад, а "отрезвяване" и връщане към реалността! отговор Сигнализирай за неуместен коментар