Европейските правителства се ангажираха да предприемат по-гъвкав подход към концепцията за неутралност на мрежата и да запазят таксите за роуминг най-малко до 2018 г. – ход, който може да ги сблъска с евродепутатите за това как да се управлява телекомуникационния сектор на Стария континент.
Реформата на фрагментирания пазар на далекосъобщенията в ЕС е приоритет за Европейската комисия. Според властите в Брюксел премахване на бариерите би донесло на икономиката на блока ползи на стойност 110 млрд. евро годишно, пише The Wall Street Journal.
За да влезе реформата в сила, националните правителства трябва да се споразумеят по компромисен текст с Европейския парламент, който обеща да премахне тази година таксите за роуминг и се застъпи новите правила да принудят доставчиците на интернет услуги да третират еднакво целия трафик в региона.
Правителствата от ЕС подходиха в сряда с по-мек подход към двата проблема. Те постигнаха споразумение да позволят на компании като Telefónica SA и Vodafone да продължат да събира допълнителни такси за провеждане на телефонни разговори в чужбина макар и на по-ниски цени, отколкото в момента. Ситуацията ще подлежи на преразглеждане отново през 2018 г.
"Държавите членки (от ЕС – бел. ред.) трябва да се срамуват за изявлението си относно роуминга", заяви в своя профил в Twitter Ги Верхофстад, лидер на центристката групата на АЛДЕ в Европейския парламент.
Междувременно GSM Асоциация, която представлява мобилните оператори, приветства сделката от сряда и предупреди за "прекалено препоръчителния подход за неутралността на мрежата".
"Мобилните оператори трябва да представят ефективно управление на бързо нарастващия дял на интернет трафика и да гарантират, че има възможност нови услуги да бъдат разработени заедно с базов достъп до интернет", каза сдружението в изявление.