Китайската технологична компания Huawei прилага интересна схема, за да държи ръководството в кондиция и нащрек в конкурентната среда. Политиката на дружеството е изпълнителеният директор да бъде сменян на всеки шест месеца, пише The Verge.
Експерименталната схема на управление предвижда трима висши служители да се редуват на поста изпълнителен директор. В задълженията на ротационния изпълнителен директор ще е провеждането на срещи с борда на директорите и ръководителите на отдели, както и водеща роля в кризисни ситуации и оперативния процес.
Очаква се тримата ръководители да допринесат за развитието на компанията, тъй като носят експертизата на различни части от Huawei – маркетинг, технологии, развойна дейност.
Докато заемат поста изпълнителен директор те ще продължат да изпълняват и останалите си ресорни задължения. Схемата предвижда тримата да имат „значителна власт“ дори и когато не е техен ред да са начело на компанията.
Сред причините да се въведе подобна необичайна схема е фактът, че както Huawei, така и Китай, се намират в процес на рязка промяна.
При представянето на новия управленски модел през април миналата година основателят и дългогодишен изпълнителен директор на Hauwei Рен Джънфей направи аналогия с историята на Китай и ротационния период, какъвто е имало в няколко имперски династии.
„Днес вълните са големи – някои компании се разрастват и се разпростират навсякъде, други бързо биват отнесени. Huawei все още не е намерил начина да се адаптира добре към бързо променящото се общество. Времето ще покаже дали схемата за ротация на изпълнителните директори е правилен ход или не“, коментира тогава Джънфей.
След 1 октомври начело на Huawei застава Ерик Сю, като неговият мандат ще изтече на 31 март. Той е ветеран с десетгодишен опит в компанията и е третият изпълнителен директор, назначен по схемата.