Министерството на транспорта ще възложи анализ, в който да бъде даден подробен разчет на кои места в страната ще липсва цифров сигнал след 30 септември.
За местата, където има "сянка" за цифровия сигнал, ще бъдат предложени мерки. Така зам.-министърът на транспорта Георги Тодоров отхвърли твърденията, отправени от председателя на Комисията за регулиране на съобщенията Веселин Божков от вчера, че ще останат между 350 хил. и 1 млн. души без цифров сигнал след края на месеца. Вчера Божков обясни, че мултиплексите по сключени договори са се ангажирали да достигнат 95% покритие по население.
"Социалната статистика за 2009 година показва, че зрителската нагласа да гледа аналогова телевизия е 19%. Това ще рече, че 81% от хората, които гледат телевизия у нас, разчитат на други методи да си я осигурят - било то кабел или сателит. Тоест, когато говорим за 5% непокритие, трябват да ги пречупим през тази зрителска нагласа", обясни Тодоров.
По негови думи не трябва да се правят груби сметки, каквито председателят на КРС направи вчера. "Грубото изчисление 5% върху 7,2 млн. души наистина показва приблизителен брой от 350 хил. души. Откъде дойде сметката за 1 млн. души?", попита риторично той днес.
Той допълни, че аналоговият сигнал и досега не е имал сто процента покритие на страната.
“Планът за цифровизация е изпълнен така, както е бил заложен от предишното правителство. Задължение на КРС е да събере информация дали има зони без покритие на цифровия телевизионен сигнал и да ги предаде на министерството”, допълни Тодоров.
Днес стана ясно още, че ваучери за декодери за социално слабите българи ще се разпространяват до 30 октомври, а до края на ноември всички закъснели правоимащи ще имат възможност да си вземат декодерите от съответните магазини.
Делото в Брюксел срещу мултиплексите
Все още от транспортното министерство не са готови да оповестят официално и подробно каква е позицията на България във връзка с делото, което се води срещу страната за конкурсите за мултиплекси във връзка с цифровизацията.
Припомняме, че Eвропейската комисия (ЕК) заведе делу срещу държавата ни във връзка с провеждането на конкурсите за издаване на разрешения за цифровизация на радиочестотния спектър или за изграждането на така наречените мултиплекси. Припомняме, че в началото на годината служебното правителство даде седмия мултиплекс на сателитния оператор “Булсатком”. На този етап обаче наказателната процедура срещу страната ни не е прекратена.
От няколко месеца насам от транспортното министерство не конкретизират каква е позицията на страната ни и какво ще бъде предприето по казуса в бъдеще. Днес министър Данаил Папазов и зам.-министър Тодоров отново отказаха да обяснят по какъв начин България ще аргументира правотата си по случая и по какъв начин ще докаже, че конкурсите за мултиплексите са били прозрачни, законни и са отговаряли на всички изисквания за равнопоставена конкурентност.
На журналистически въпрос по темата Тодоров само уточни, че позицията по делото е вече приета от Министерския съвет.