Конкурсът за два далекосъобщителни лиценза в Мианмар привлече участници от цял свят, търсещи опора на един от последните останали неразработени пазари, на който само един на 10 души има мобилен телефон, пише в свой анализ Bloomberg.
Oчаква се имената на победителите да станат ясни до дни, което ще сложи край на шестмесечната надпревара, която привлече 91 заявления за интерес към операции в страната с население от 64 милиона души. Норвежкият Telenor ASA, както и Singapore Telecommunications Ltd. (ST), милиардерът Джордж Сорос и France Telecom SA са сред общо 11-те групи, допуснати до финалния етап.
"Това е огромна възможност за растеж, но също така ще изисква справедлива част на инвестиции, а и възвращаемостта ще е в дългосричен аспект", каза Сачин Гупта, анализатор от базираната в Сингапур Nomura Holdings Inc. "Аз не мисля, че това ще бъде лесно упражнение за когото и да е, но онези, които имат вече опит в инвестиции на зелено или силно местно партньорство, ще имат предимство".
Лицензиите са сред най-големите награди за чуждестранните компании, откакто президентът на Мианмар Теин Сеин се реши да позволи по-голяма политическа и икономическа свобода, след като пое властта през 2011 година. САЩ и Европейският съюз започнаха да облекчават санкциите, което привлече компании като Coca-Cola и Ford Motor Co. в бившата управлявана от военни страна, въпреки че правозащитни организации предупреждават за злоупотреби срещу етнически и религиозни малцинства.
Правителството планира да обяви имената на победителите дори след като парламентаристи призоваха да се отложи обявяването им, поясни Сет Аун, заместник-министър на националното планиране и икономическо развитие, който наблюдава този процес.
Аун добави, че той предпочита местни компании, но при процеса по избора на доставчик на услугата е спазил международните практики и е гарантирал равни права за всички.
"Условията трябва да са еднакви за всички", каза той. "Ние, техническият екип, не сме пристрастни в избора на победителите".
Мианмар планира да увеличи телеком покритието до над 80 процента от страната до 2016 г. В момента пенетрацията на мобилни телефони е едва 9 на сто, в сравнение със 70 процента в Камбоджа, 87 процента в Лаос и повече от 100% в Тайланд, става ясно от прессъобщение на министерството през януари.
преди 11 години А, бе, пич, какъв ти е проблемът с Мтел? Да нямаш акции в БТК? Няма статия за телекомуникации, където да не пейснеш това ла***но! отговор Сигнализирай за неуместен коментар