След скандала с подслушванията в САЩ се оформя все по-широка съпротива срещу кражбата на данни в името на сигурността. Под мотото "Stop Watching Us" ("Спрете да ни наблюдавате") във вторник група от компании и организации за гражданските права започнаха кампания срещу мониторинга на интернет и телефонни данни от страна на американската агенция за национална сигурност (NSA).
В сряда обаче от американеца Едуард Сноудън, който разкри скандала с масовото подслушване и избяга в Хонконг, липсваше каквато и да е следа. В понеделник той е напуснал хотел в китайския специален административен район. Репортерът на британския вестник The Guardian Глен Грийнуолд, който заедно с Washington Post е писал първи за скандала, обяви, че ще пише допълнителни материали за потайната американска Национална агенция за сигурност. "Ние работим върху историите", заяви Грийнуолд пред новинарския канал CNN.
Дори и в Китай критиката расте. Художникът дисидент Ай Уейуей заяви, че е "шокиран". "Живял съм дванадесет години в Съединените щати. Тази злоупотреба с държавна власт работи срещу разбирането ми за едно цивилизовано общество“, пише дисидентът в Guardian. Американците не трябва да позволят това. "Личната сфера е основно човешко право". В Съветския съюз, днес в Китай и дори в САЩ официалните власти винаги са вярвали, че действат в интерес на държавата и народа. Историята обаче учи, че държавната власт трябва да бъде ограничавана, смята още той.
Междувременно европейските лидери се опитват да научат повече за степента и обема на наблюдение. Канада призна, че поддържа подобна шпионска програма. Междувременно избягалият в Хонконг информатор Едуард Сноудън бе уволнен от работодателя си. Консултантската фирма Booz Allen Hamilton обяви че го уволнява "заради нарушение на етичния кодекс и насоки". Сноудън е заявил, че като служител на компанията е действал и по заръка на NSA на Хаваите. Според Booz Allen Hamilton Сноудън е работил за компанията за период от три месеца.
Именно позовавайки се на информацията на Сноудън Guardian и Washington Post първи писаха за програмата, с която NSA събира и анализира масово потребителски данни от компаниите Google, Yahoo, Microsoft, Apple или Facebook.
Чрез програмата с име „PRISM“ NSA е получавала достъп до снимки, новини и данни. Компаниите отрекоха, че са предоставяли директен достъп до сървърите си на американските власти.
Междувременно според публикации в американските медии властите в САЩ под ръководството на ФБР вече работят над обвинение срещу Сноудън. Снаражяват се обаче и противниците на програмата за шпиониране.
преди 11 години Китай и Русия защитавали свободата на словото! ха, ха....ХА, ХА, ХА! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Китай и Русия защитавали свободата на словото! ха, ха....ХА, ХА, ХА! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Една голяма част от американците са наплашени и за това одобряват.А са наплашени именно от пропагандата на правителството, което организира и подслушванията.А изобщо има защо да са наплашени, тъй като воюват на прекалено много фронтове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Браво на Американците, построиха "Утопия" на Оруел. Сега вече официално ни го събщавaт. Ето от кого се учели Бойко и Цветанов. отговор Сигнализирай за неуместен коментар